XXVIII niedziela zwykła – ogłoszenia

15 października 2023 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. W dzisiejszą niedzielę kolejny raz decyzją polskiego Parlamentu w naszym kraju obchodzimy Dzień Papieski. W ten sposób naród polski składa uznanie Świętemu Janowi Pawłowi II, „największemu autorytetowi XX wieku, człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa, uczył nas solidarności, odwagi i pokory, stanowczości i wyrozumiałości, mądrości…”. Dziś, Bogu dziękujemy za wieloletnią posługę Papieża – Polaka, a jednocześnie prosimy o jego wstawiennictwo przed Bożym Tronem, abyśmy wytrwali na wytyczonej przez niego drodze. W dniu dzisiejszym swoimi ofiarami wspieramy Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która została powołana przez Episkopat Polski dla upamiętnienia pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II. Jak pamiętamy, głównym celem Fundacji jest promowanie nauczania Papieża – Polaka i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury. Z tych środków między innymi fundowane są stypendia dla uzdolnionej młodzieży, a pochodzącej z ubogich rodzin. Kto chciałby wesprzeć finansowo to chwalebne dzieło może to zrobić w naszej świątyni parafialnej. Na ławce przy wyjściu z kościoła stoi skarbonka, do której można złożyć dobrowolną ofiarę. Pieniądze zostaną przelane na konto fundacji. Bóg zapłać za życzliwość i ofiary.
 1. Zakon Franciszkański wydał już światu wielu świętych i błogosławionych. Chcielibyśmy dzisiaj przypomnieć wam drodzy parafianie postacie błogosławionych męczenników II wojny światowej Braci Mniejszych: Narcyza, Marcina, Krystyna i Brunona. Jak pisano o nich: O. Narcyz Jan Turchan: „W swojej chorobie i udręczeniu zachował spokój, pogodę, a nawet uśmiech”. Br. Marcin Jan Oprządek: „W obozie do końca był człowiekiem modlącym się, ufającym w Bożą Opatrzność”. O. Krystyn Wojciech Gondek: „Do końca był człowiekiem modlącym się. Przed śmiercią pożegnał się słowami: Do zobaczenia w niebie”. Br. Brunon Jan Zembool: „Wszystkie trudy obozowe i szykany znosił dla miłości Bożej i z poddaniem się Jego Opatrzności”. Błogosławieni męczennicy franciszkańscy II wojny światowej w obliczu tego co teraz dzieje się na świecie mogą dużo nam powiedzieć. Dlatego zachęcamy do przyjrzenia się książce OFIARA ŻYCIA, która leży na stoliku przy wyjściu z kościoła. Można ją sobie wziąć, jak i również folder o życiu błogosławionych. Te źródła są za darmo. Zachęcamy do zainteresowania się tym tematem.
 1. Drodzy parafianie od poniedziałku rozpoczynamy przyjmowanie intencji mszalnych na 2024 rok. Prosimy o przynoszenie intencji do zakrystii po mszach porannych i wieczornych. Dziękujemy za cierpliwość i wyrozumiałość tym wszystkim, którzy chcieli zamawiać intencje wcześniej. Teraz jest to już możliwe.
 1. W kalendarzu liturgicznym w dniu 18 października (najbliższa środa) przypada święto Świętego Łukasza Ewangelisty. Jest to Dzień modlitw za pracowników służby zdrowia. Zatem gorącą modlitwą obejmiemy również wszystkich, którzy troszczą się o nasze zdrowie i życie.
 1. W czwartek, 19 października, przypada Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. Został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2018 roku, właśnie na dzień 19 października, w którym przypada rocznicą śmierci bestialsko zamordowanego Błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Dzień ten ma być wyrazem hołdu dla kapłanów i innych osób duchownych, które swoją postawą dały świadectwo męstwa i patriotyzmu, a niejednokrotnie przelały też krew w obronie naszej ojczyzny.
 1. W tym tygodniu przypada trzeci piątek miesiąca. Zatem do naszej parafialnej świątyni zapraszamy młodzież przygotowującą się do sakramentu bierzmowania na spotkanie. Rozpoczynamy różańcem o godz. 17.30. Potem Msza święta w której młodzież bierze czynny udział. Prosimy o przygotowanie czytania liturgicznego i psalmu. Po Mszy wszyscy uczestnicy spotkania udają się do salki w domu rekolekcyjnym. Obecność obowiązkowa. Przypominamy o tym, że spotkanie zaczyna się modlitwą różańcową.
 1. Przyszłą niedzielę będziemy obchodzili jako Światową Niedzielę Misyjną. Z tego względu w sposób szczególny chcielibyśmy wesprzeć modlitwą i ofiarami materialnymi braci franciszkanów z naszej prowincji zakonnej pracujących w Ziemi Świętej oraz w innych krajach misyjnych. Dlatego w przyszłą niedzielę będziemy rozprowadzać kalendarze misyjne na 2024 rok oraz kwartalnik ZIEMIA ŚWIĘTA. Ofiara za kalendarze i kwartalnik jest dowolna. Modlitwa różańcowa będzie poprowadzona w duchu misyjnym. Rozpocznie się wyjątkowo o godz. 16.15 i poprowadzą ją Siostry Niepokalanki wraz z podopiecznymi. Rozpocznie się też Tydzień Misyjny.
 1. Od 13 października w polskich kinach można oglądać film OBLICZE JEZUSA – piękny
  i głęboki, którego twórcy prowadzą widza na spotkanie z Jezusem przed cudowne wizerunki „nie uczynione ludzką ręką”. Poznajemy przy tym ludzi, którzy dla Oblicza Jezusa odmienili swoje życie, dokonali wielkich dzieł i z pokorą służą drugiemu człowiekowi. Gorąco zachęcamy do wybrania się do kina.
 1. Dzisiaj wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Prośmy Ducha Świętegoo mądrych i odpowiedzialnych przedstawicieli narodu, którzy będą dbali o polskie rodziny i Polaków.
 1. Wszystkim, którzy w tym tygodniu będą świętować imieniny, urodziny oraz różne jubileusze życzymy obfitości łask Bożych, opieki Maryi.
 1. Dziękujemy za utrzymanie czystości w kościele. W tym tygodniu do tej pracy zapraszamy pana Jacka Sołtys z ul. Pienińskiej 27.

W tym tygodniu patronujĄ nam:

Poniedziałek, 16 października – św. Jadwiga Śląska (1174 lub 1179-1243), żona Henryka
I Brodatego, księcia Wrocławia, która po jego śmierci wstąpiła do klasztoru cysterek w Trzebnicy, gdzie zasłynęła z pobożności i czynów miłosierdzia.

Wtorek, 17 października – św. Ignacy Antiocheński (†ok. 117), biskup i męczennik, uczeń św. Jana Ewangelisty i następca św. Piotra na stolicy biskupiej w Antiochii (Syria); w czasie prześladowań za cesarza Trajana został uwięziony i skazany na śmierć; jest jednym z pierwszych ojców Kościoła.

Środa, 18 października – św. Łukasz Ewangelista, autor jednej z czterech Ewangelii i Dziejów Apostolskich; według tradycji był lekarzem i malarzem.

Piątek, 20 października – św. Jan Kanty (1390-1473), prezbiter, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, znany z niezwykłej pracowitości i wielkiego miłosierdzia.

Facebook Comments

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


sześć + dwanaście =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.