Tydzień Kultury Beskidzkiej z Zespołem Honaj (VIDEO)

W Szczyrku, Wiśle, Ujsołach i kilku innych miejscowościach trwa właśnie 59. Tydzień Kultury Beskidzkiej.  Mnóstwo fantastycznych występów i sporo wspaniałych emocji już za nami… A w piątek 5 sierpnia w amfiteatrze w Szczyrku i w nieodległych Ujsołach wiązankę przyśpiewek i tańców spiskich zaprezentował przybyłym Zespół Regionalny HONAJ.

A początek tej najstarszej i największej imprezy folklorystycznej w Europie nie był najlepszy – z powodu intensywnych opadów deszczu w miniony weekend odwołane zostały korowody, najpierw w Wiśle, a następnie w Szczyrku. Jednak z każdym następnym dniem pogoda była coraz łaskawsza dla zespołów uczestniczących w 59. Tygodniu Kultury Beskidzkiej i podziwiających ich mieszkańców i turystów goszczących w Beskidach. Dużo słońca i wręcz afrykańskie upały sprawiły, że do późnych godzin wieczornych estrady w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, a także Oświęcimiu i Makowie Podhalańskim tętniły muzyką, śpiewem i tańcem z różnych zakątków nie tylko Polski, ale także i świata.

A było czego posłuchać i co zobaczyć! W tegorocznym TKB występuje 90 zespołów folklorystycznych, w tym 11 zagranicznych. Najwięcej jest zespołów reprezentujących górali żywieckich, śląskich, babiogórskich, ale są też górale podhalańscy, biali, zagórzańscy, orawscy, czadeccy… i wiele innych.

Najdłuższą drogę na 59. TKB pokonały dwa zespoły: jeden z Afryki, a drugi z Ameryki Południowej – grupa z Kolumbii prezentuje m.in. kulturę llanero, czyli tamtejszych kowbojów, zaś wykonawcy z Republiki Zielonego Przylądka, tańcząc i grając na afrykańskich bębnach, wprowadzają widzów w tropikalne klimaty. Są także zespoły z Serbii, Macedonii Północnej, Bułgarii, Chorwacji, są Baskowie, Czesi i Słowacy oraz – mimo trudnej sytuacji w ich kraju – na przyjazd zdecydowała się grupa z Ukrainy.

Występ Zespołu Regionalnego HONAJ można obejrzeć pod: https://www.facebook.com/zywiecinfo/videos/477100704249323/ i  https://www.facebook.com/WCKWisla/videos/593060009150080/

Facebook Comments

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


6 + 10 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.