Od stycznia podwyżka opłat za śmieci

Mieszkańcy gminy Nowy Targ od 1 stycznia 2020 r. będą płacić za śmieci segregowane nie 18 zł, ale aż 23 złote miesięcznie od osoby.

To 40-procentowa podwyżka w stosunku do obecnego roku. Władze gminy twierdzą, że są w sytuacji bez wyjścia, bo mają do czynienia z monopolem.

Tej jesieni gmina Nowy Targ ogłosiła przetarg na odbiór śmieci od mieszkańców w 2020 r., ale tak jak w innych gminach, pojawiła się tylko jedna oferta, od konsorcjum EMPOL – FCC Podhale Sp. z o.o, które zgodziło się odbierać śmieci w przyszłym roku, ale za cenę w wysokości prawie 5 milionów złotych. Była to jedyna oferta i gmina nie miała wyjścia, musiała się na nią zgodzić. Cena jest jednak tak wysoka, że musi się to wiązać z podwyżkami o 40% opłat za odbiór śmieci, jakie ponoszą mieszkańcy.

– Gmina rozważała już pomysł stworzenia zakładu komunalnego, który zajął by się odbiorem śmieci, jest też wspólny pomysł gmin budowy spalarni śmieci dla całego Podhala – mówił podczas sesji Rady Gminy Nowy Targ wicewójt Marcin Kolasa.  Niestety, zgodnie z prawem, system odbioru śmieci musi się samofinansować, co oznacza, że gmina nie może dopłacać do śmieci.

Firmy zajmujące się odbiorem śmieci uzasadniają podwyżki wzrostem płacy minimalnej pracowników, wzrostem opłat środowiskowych, spadkiem cen surowców wtórnych i podwyżkami cen prądu.

Źródło:http://podhale24.pl/aktualnosci/artykul/66788/Drastyczna_podwyzka_oplat_za_smieci_w_gminie_Nowy_Targ_quotNie_mamy_wyjsciaquot.html

Facebook Comments

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


3 × 4 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.