Kopia Całunu Turyńskiego w Nowej Białej

W sobotę 16 września 2017 r. w parafii p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Białej miało miejsce historyczne wydarzenie religijne – poświęcenie stałej ekspozycji Kopii Całunu Turyńskiego.

Pomysł umieszczenia Całunu – największej relikwii chrześcijaństwa – przy kościele w Nowej Białej zrodził się w ostatnią niedzielę czerwca br., gdy do naszej parafii przybyła zaproszona przez ks. proboszcza Tadeusza Korczaka, świecka misjonarka dr Anna Krogulska. Wygłosiła ona wówczas w kościele cykl przepojonych głęboką wiarą katechez na temat Całunu Turyńskiego.

W tym dniu, tj. 25 czerwca pani Krogulska przekazała na ręce proboszcza dar dla naszej parafii – pochodzącą od fundatora z USA – Kopię Całunu Turyńskiego naturalnej wielkości (dł. 437 cm i szer. 113 cm). Specjalny stelaż na Całun wraz z grafiką przedstawiającą Twarz Chrystusa m.in. z Całunu oraz z Chusty z Manoppello wykonała firma reklamowa Jakuba Guzika z Nowego Targu. Koszt konstrukcji został sfinansowany z ofiar 11 darczyńców.

Uroczystość poświęcenia Całunu rozpoczęła Msza św. celebrowana przez ks. infułata Stanisława Olszówkę, emerytowanego proboszcza z Zakopanego, oraz ks. proboszcza Tadeusza Korczaka. Na Mszy świ. razem z wiernymi naszej parafii i sąsiednich miejscowości modlił się wójt gminy Nowy Targ Jan Smarduch. Po Eucharystii procesyjnie udaliśmy się na zewnątrz kościoła, gdzie ks. infułat dokonał aktu poświęcenia Kopii Całunu Turyńskiego. Następnie rozpoczęło się czuwanie modlitewne zakończone Apelem Jasnogórskim o godzinie 21.

Nowa Biała jest pierwszą z 7 miejscowości w Polsce, gdzie kolejno zostaną umieszczone Kopie Całunu Turyńskiego – odpowiednio do 7 państw, z którymi nasz kraj graniczy. Są to: Słowacja, Czechy, Niemcy, Ukraina, Białoruś, Litwa i Rosja.

W niedzielę 17 września dr Anna Krogulska podczas wygłoszonych katechez ukazała, jak wspaniały dar od Boga mamy w naszej parafii i jak wielka jest to dla każdego wierzącego człowieka okazja, aby – kontemplując Oblicze Chrystusa z Całunu – stawać się coraz bardziej do Niego podobnym.

ks. Taduesz Korczak
fot. Grzegorz Kołodziej

www.nowabiala.com

Facebook Comments

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


pięć × trzy =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.