Najlepsi z wiedzy o Spiszu

Ku swojemu zaskoczeniu, a może nawet i nie… Ania, Karolina, Marek i Karol po raz drugi wygrali Konkurs Wiedzy o Spiszu.

W czwartek 16 listopada w naszej szkole odbył się XXXIII Konkurs Wiedzy o Spiszu. Zwyczajowo ta szkoła, która w ubiegłorocznym konkursie zajmuje I miejsce, staje się automatycznie gospodarzem następnego. A jako że przed rokiem to my wygraliśmy, to nam przypadło w udziale ugoszczenie uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i towarzyszących im nauczycieli.

31 uczniów tym razem z 8 szkół podstawowych biorący udział w konkursie, zmagało się z zagadnieniami dotyczącymi Spisza, a 8 uczniów z 2 gimnazjów, prócz pytań o Spisz, musieli jeszcze wykazać się wiedzą o Podhalu. Konkurs – jak zawsze – podzielony był na 2 części: testową z wiedzy i recytatorską.

Najpierw w budynku szkoły odbyła się część testowa. Zaraz po niej uczniowie i nauczyciele przeszli do remizy, by tam przesłuchać uczestników konkursu recytatorskiego. Zanim jednak do tego doszło, z wiązanką tańców spiskich na niedawno “ochrzczonej” scenie wystąpiły dzieci i młodzież z zespołu “Honaj”.

Czas oczekiwania na rezultat testów umiliła uczestnikom konkursu wyprawa do Wichrówki. Tam Krystyna Szewc, autorka książki o Mieczysławie Faryniak pt. Tchnienie Ducha spoczęło na tej Skałce, przybliżyła uczniom dzieje tej wybudowanej w 1935 r. willi.

***

Naszą szkołę reprezentowali zwycięzcy zeszłorocznego konkursu. W klasyfikacji grupowej Ania Sowa, Karolina Surma i Marek Ślazyk – uczniowie VII klasy – uzyskali I lokatę! Swój prywatny sukces powtórzyła też Ania Sowa, która – spośród wszystkich uczestników konkursu – wykazała się największą liczbą poprawnych odpowiedzi. Niewiele za nią, bo z III lokatą była Karolina Surma. A w części recytatorskiej Karol Knurowski z kl. V wywalczył sobie I miejsce.

Od wielu lat do konkursu przygotowuje uczniów polonistka Aleksandra Kachniarz. Jak widać, ze wspaniałym efektem!!

A oto szczegółowe wyniki części pisemnej:

 

 

 

 

 

 

Zdjęcia: Kinga Waniczek i Julian Kowalczyk

Facebook Comments

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


szesnaście − 7 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.