Zebranie wiejskie – ustalenia

26 września 2022 r. w remizie OSP odbyło się zebranie wiejskie z udziałem wójta gminy Nowy Targ Jana Smarducha, sołtysa wsi Stanisławy Sołtys, radnego Krzysztofa Waniczka i przewodniczącego Rady Gminy Nowy Targ Wiesława Parzygnata.

Osób, które podpisały się na liście, było 41. Na początek wyłoniono protokolanta, Krystynę Waniczek. Po tych czynnościach organizacyjnych sołtys wsi przedstawiła przybyłym porządek zebrania, na który złożyły się:

  1. Podział funduszu sołeckiego na 2023 r.,
  2. Dyskusja i wolne wnioski,
  3. Sprawy bieżące.

I tu tradycyjnie już fundusz sołecki w kwocie 42.245,52 zł postanowiono przeznaczyć na drogi. Nie było głosów sprzeciwu – uchwałę nr 1 – przeznaczenie środków funduszu sołeckiego przyjęto więc jednomyślnie.

W toku dyskusji i wolnych wniosków zadano wójtowi pytanie o termin rozpoczęcia budowy sali gimnastycznej przy miejscowej szkole podstawowej. I tu Jan Smarduch wyjaśnił, że na etapie projektowania sali pojawiło się kilka problemów, które – aby móc ruszyć dalej – urząd będzie musiał rozwiązać. Taką główną przeszkodą jest samo uwarunkowanie terenu, które nie pozwala na zachowanie przepisowych odległości od znajdujących się po sąsiedzku gnojników oraz na zapewnienie odpowiedniej ilości miejsc parkingowych. Zdaniem wójta, aby dokończyć projektowanie i uzyskać stosowne pozwolenia, najlepiej byłoby rozszerzyć zakres inwestycji, np. o miejsca parkingowe przy remizie.  Równocześnie wójt gminy uspokoił, że w żadnym wypadku nie planuje się likwidacji dursztyńskiej, ani żadnej innej szkoły.

Tak, jak można się było tego spodziewać, pojawił się też temat planowanego od 3 października wyłączenia oświetlenia ulic. Oszczędności te będą obowiązywały w godzinach od 22.00 do 5.00, a ich przesłanką jest siedmiokrotny wzrost cen energii – z 700 tys. zł do 4.900 tys. zł. – Jeśli nic w tej materii nie zrobimy, nie zrealizujemy w całej gminie żadnej inwestycji, bo pulę na inwestycje pochłoną rachunki za prąd – wyjaśniał wójt.

Z rzeczy zaplanowanych na 2022 r.  sołtys wsi wymieniła już zrealizowane odwodnienie ul. Polnej i mające już wkrótce nastąpić asfaltowanie kawałka ul. Zielonej (obok pp. Waniczków), droga na tzw. Pańskie oraz asfaltowanie drogi dojazdowej do szkoły.

Na koniec Stanisława Sołtys podziękowała tym mieszkańcom, którzy sprzątają przed swoimi posesjami. Prosiła też, by w okresie zimowym w sposób szczególny zadbać o odśnieżanie chodników i nie wywozić pod Kirę ziemi i gruzu bez uprzedniego jej zawiadomienia.

Ostatnim, już poza protokołem, punktem tego zebrania było wręczenie wieloletniemu członkowi Rady Sołeckiej Józefowi Sowie Medalu Zasłużony dla Gminy Nowy Targ.

Facebook Comments

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


czternaście + 12 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.