Honaj i festiwal MIFF w Słowenii – galeria i krótki film

W dniach od 3 do 11 lipca Zespół Regionalny Honaj przebywał na Festiwalu MIFF w Słowenii. A wszystko za sprawą przedsiębiorczości choreografki i instruktorki Ilony Babiak i dofinansowaniu z GOK-u w Łopusznej.

To był piękny wypad – wspomina nieodległe czasy Ilona Babiak. – Uruchomiłam kontakty z kursów w Krakowie, dostałam namiary do organizatorów, wysłałam nasz filmik i udało się! Dostaliśmy zaproszenie na MIFF – Mediterranean International Folklor Festival (Śródziemnomorski Międzynarodowy Festiwal Folkloru).

I choć licząca 37 osób grupa jechała do Słowenii dość długo, bo aż 14 godzin, to było warto. Występy odbywały się codziennie. Już w dzień przyjazdu, tj. 4 lipca tancerze Honaja wyszli na scenę, by wspólnie z reprezentacjami innych krajów, m.in. Turcji, Hiszpanii i Słowenii zaprezentować swój układ artystyczny. Pokazy tańca i śpiewu zorganizowano  3 różnych miastach Słowenii. Głównie w Piran, ale były też występy w miastach Izola i Koper.

Festiwal MIFF nie miał charakteru konkursowego – wyjaśnia Ilona Babiak. – Chodziło o to, żeby zaprezentować kulturę i tradycję danego kraju. Razem z nami pojechały też śpiewaczki z Ochotnicy z grupy naszego instruktora gry na instrumentach Leszka Szewczyka. Również one w strojach góralskich zaprezentowały swój układ taneczny.

Jak nadmienia prowadząca zespół, tańce zaprezentowane przez Honaj cieszyły się dużym poklaskiem, bo w odróżnieniu od innych, cechowała je żywiołowość, szybkie tempo i właściwy Spiszakom temperament. Zespół zadbał też o to, żeby układ na każdy dzień festiwalu był inny.

I jak to przy tego typu okazjach bywa, nie obyło się oczywiście bez podziwiania uroków położonej nad Morzem Śródziemnym Słowenii. W ostatnim dniu (już po festiwalu) zespół odwiedził nawet Wenecję! – Było tak blisko, że grzechem byłoby z takiej okazji nie skorzystać – tłumaczy to odbicie z kursu Ilona Babiak. – W Wenecji płynęliśmy gondolą, zwiedziliśmy też inne strategiczne punkty.

A już w najbliższy czwartek, tj. 23 sierpnia Honaj wyjedzie na kolejny festiwal. Będzie nim 50. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem!

Zdjęcia z archiwum zespołu

 

Facebook Comments

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


jeden × 4 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.