V niedziela Wielkiego Postu – ogłoszenia

V NIEDZIELA WIELKOPOSTNA – 17.03.2024 r.

 1. Dziś 5 niedziela Wielkiego Postu. W Liturgii Słowa usłyszeliśmy wezwanie do większego posłuszeństwa Bogu, do uważniejszego wsłuchiwania się w Jego Słowo i konsekwentnego kroczenia Jego drogami. Jezus poprzez swoje posłuszeństwo Ojcu, stał się dawcą zbawienia wiecznego dla wszystkich, którzy są Mu posłuszni. On cierpiał, umarł, został pogrzebany i zmartwychwstał! Uczestniczymy w Jego zmartwychwstaniu, gdy z Nim współcierpimy i z Nim umieramy. Jeśli miłujemy swoje życie bardziej niż Jezusa, nie jesteśmy Go godni, nie możemy być Jego uczniami i będziemy bezowocni. Jeżeli jednak idziemy za Nim i służymy Mu, płacąc całą cenę bycia Jego uczniami, to Bóg uczci nas i będziemy zbawieni. Warto o tym pamiętać szczególnie w tym tygodniu, który bezpośrednio przygotowuje nas do rozpoczęcia Wielkiego Tygodnia Niedzielą Palmową. Tradycyjnie Krzyże zostają zasłonięte do wielkiego piątku, aby wyobraźnią i pamięcią serca zgłębić tajemnicę Chrystusowego Krzyża. Zwyczaj ten datujemy już od średniowiecza i ma w nas wzbudzić tęsknotę za zmianą życia na lepsze, którą niesie Chrystus. Fioletowe płótno symbolizuje nasze grzechy, które przysłaniają nam Jezusa.
 2. Za tydzień w niedzielę Palmową poświęcenie palm w czasie każdej Mszy św. Na Mszy św. o godz. 11.00 gromadzimy się przed świątynią i czekamy na kapłana. Po poświęceniu palm uroczyste wejście do naszej świątyni na znak wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. Na wszystkich Mszach będzie czytana Ewangelia Męki Pańskiej według św. Marka.
 3. We wtorek obchodzimy Uroczystość Św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, Patrona Kościoła Powszechnego.
 4. Dyrekcja wraz z nauczycielami szkoły Podstawowej w Dursztynie zachęcają do udziału w akcji charytatywnej „Nie wyrzucamy – Marysi pomagamy”. W tygodniu od 18 marca do poniedziałku 25 marca będzie prowadzona zbiórka odzieży, butów, tekstyliów. Zbierane rzeczy powinny być czyste i bez dziur. Prosimy o zapakowanie rzeczy w worki foliowe i dostarczenie do szkoły. Dochód z zebranych rzeczy zostanie przekazany na zakup leku dla Marysi Białońskiej, która traci wzrok.
 5. Od dzisiejszej niedzieli rozpoczynamy rozprowadzanie „Baranków wielkanocnych” Jest to akcja Caritas Polska pod hasłem: „Podziel się wielkanocną radością!”. W tym roku ofiary złożone za baranki w wysokości 10 zł zostaną przeznaczone na pomoc osobom starszym, chorym i niepełnosprawnym. Baranki można nabyć w zakrystii naszego kościoła.
 6. Niedawno otrzymaliśmy smutną wiadomość o tragedii jaka dotknęła mieszkańców Niedzicy. Ks. Józef Były, Proboszcz tamtejszej parafii poinformował o tym, że pożar strawił dom mieszkalny i zabudowania gospodarcze jednej z tamtejszych rodzin. Ksiądz Proboszcz w swoim imieniu i imieniu poszkodowanych prosi o wsparcie finansowe dla pogorzelców. Pragniemy jako parafia włączyć się w tą inicjatywę. Dlatego w Niedzielę Palmową po mszach, przed kościołem będą zbierane ofiary na pomoc pogorzelcom.
 7. Jak wiemy tydzień po Wielkanocy jest Niedziela Miłosierdzia Bożego. W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach organizowane jest czuwanie przed tą uroczystością w sobotę 06 kwietnia. Chcielibyśmy zaproponować wszystkim zainteresowanym wyjazd na te czuwanie. Program wywieszony jest w gablocie naszego kościoła. Zapisy będą prowadzone od dzisiaj w zakrystii. Koszt pielgrzymki będzie zależał od ilości uczestników. Wyjazd 06 kwietnia o godz. 15.00 a powrót w nocy 07 kwietnia o godz. 01.00.
 8. Przez cały okres Wielkiego Postu w naszej świątyni parafialnej odprawiane są nabożeństwa pasyjne. Porządek nabożeństw wywieszony jest w gablocie i umieszczony jest na naszej stronie internetowej.
 9. W poniedziałek w czasie wieczornej Mszy św. modlimy się o święte powołania do życia kapłańskiego i zakonnego za wstawiennictwem św. Franciszka z Asyżu. We wtorek wieczorem czcimy św. Antoniego z Padwy. Po nabożeństwach uczczenie relikwii świętych patronów.
 10. Wszystkim, którzy w tym tygodniu obchodzić będą urodziny, imieniny bądź jubileusze życzymy obfitości łask Bożych i szczególnej opieki świętych patronów a w szczególności Matki Bożej.
 11. Dziękujemy za utrzymanie czystości w kościele. W tym tygodniu do tej pracy zapraszamy pana Grzegorza Sinko z ul. Długiej.
 12. W ubiegłym tygodniu Bóg powołał do siebie dwie osoby z naszej wspólnoty parafialnej: św.p. Kazimierza Bratkowskiego, którego pogrzeb odbył się w środę i św.p. Helenę Sowa, której pogrzeb odbył się w sobotę. Pomódlmy się o spokój wiekuisty dla naszych drogich zmarłych … Wieczny odpoczynek …

 

——————————————–

Porządek nabożeństw pasyjnych

W naszej świątyni nabożeństwa pasyjne odprawiane są w następującym porządku. Przez cały okres Wielkiego Postu w środy i piątki o 17. 30 nabożeństwo drogi krzyżowej. W niedzielę nabożeństwa pasyjne rozpoczynamy o godzinie 16.00 drogą krzyżową. Następnie nabożeństwo gorzkich żali z kazaniem pasyjnym, przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. Na koniec ucałowanie relikwii Krzyża Świętego. Ofiara z gorzkich żali będzie przeznaczona na kwiaty do Bożego Grobu. Za odprawienie tych nabożeństw można zyskać odpust zupełny.

Facebook Comments

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


trzy + siedemnaście =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.