Święto Świętej Rodziny – ogłoszenia

ŚWIĘTO ŚWIĘTEJ RODZINY JEZUSA MARYI I JÓZEFA

31.12.2023 r.

1. Pierwsza Niedziela po Bożym Narodzeniu obchodzona jest w liturgii Kościoła Rzymskokatolickiego jako Święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa. Kult Najświętszej Rodziny szerzył się w XVII wieku jako spontaniczna reakcja na demoralizujące skutki wojny trzydziestoletniej (1618 – 1648), które w szczególny sposób dotknęły rodziny. Kult Najświętszej Rodziny zwracał wtedy uwagę na wzór życia rodzinnego. Dzisiaj także sięgamy ku tradycji przypominając sobie wartość instytucji rodziny chrześcijańskiej i prosząc Boga o błogosławieństwo dla naszych rodzin i wspólnot.

2. Bracia i siostry w Chrystusie Panu zakończyliśmy wczoraj kolędę. Jak wiemy wizyta duszpasterska jest jednym z elementów pełnienia misji apostolskiej. Pamię­tamy przecież, że Jezus Chrystus polecał apostołom: „Gdy do jakiegoś domu wejdzie­cie, najpierw mówcie: Pokój temu domowi! Jeśli tam mieszka człowiek godny pokoju, wasz pokój spocznie na nim”. Uczył ich też: „Kto was przyjmuje, Mnie przyjmuje; a kto Mnie przyjmuje, przyjmuje Tego, który Mnie posłał”. Przyjmując kapłana podczas wizyty duszpasterskiej, publicznie wyznajemy naszą wiarę i przynależność do Kościoła powszechnego. Jest to wyraz więzi każdej rodziny będącej Kościołem domowym z parafią, diecezją. Wizyta kapłana to ważne przeżycie dla rodziny. Jest to okazja do spotkania, rozmowy, wzajemnego poznania się. Dziękujemy wszystkim, którzy otworzyli drzwi swoich domów i przyjęli nas, jako duszpasterzy w czasie wizyty duszpasterskiej. Podczas spotkań związanych z kolędą dzieliliście się drodzy parafianie z nami swoimi uwagami dotyczącymi spraw związanych z prowadzeniem parafii i pracą duszpasterską. Za wszelkie uwagi i spostrzeżenia dziękujemy. Dziękujemy także za wszystkie ofiary złożone podczas kolędy. Zostaną one przeznaczone na potrzeby związane z prowadzeniem klasztoru i parafii. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych parafian chcemy poinformować o tym, że od stycznia 2024 roku rezygnujemy z homilii podczas niedzielnych Mszy św. wieczorem o godz. 17.00. Bóg zapłać za to wszystko, czego mogliśmy doświadczyć podczas kolędy.

3. Dzisiaj o godzinie 16. 30 podczas nabożeństwa przed wystawionym Najświętszym Sakramentem pożegnamy stary 2023 rok i będziemy prosić o Boże błogosławieństwo na nowy 2024 rok. Serdecznie zapraszamy na to nabożeństwo wszystkich parafian.

4. Jutro Nowy Rok. Będziemy przeżywać Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Porządek Mszy świętych niedzielny. Za publiczne odmówienie hymnu „O Stworzycielu Duchu Przyjdź …” można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. W Nowy Rok Zespół HONAJ zaprasza na wspólne kolędowanie po Mszy św. o go0dz. 17. 00.

5. Drugiego stycznia obchodzimy wspomnienie obowiązkowe świętych Bazylego Wielkiego
i Grzegorza z Nazjanzu biskupów i doktorów Kościoła. W środę trzeciego stycznia wspomnienie obowiązkowe Najświętszego Imienia Jezus. W przyszłym tygodniu Niedziela po Objawieniu Pańskim jest tradycyjnie ŚWIĘTEM CHRZTU PAŃSKIEGO, który kończy okres świętowania Bożego Narodzenia.

6. W dniu 6 stycznia Kościół obchodzi Uroczystość Objawienia Pańskiego. Jest to, obok Wielkanocy, najstarsze święto chrześcijańskie. W Polsce 6 stycznia zwany jest świętem Trzech Króli. Ewangelia nie nazywa jednak przybyłych ze Wschodu wędrowców królami, lecz Mędrcami oraz nie podaje ich liczby. Imiona Kacper, Melchior i Baltazar nadano Mędrcom dopiero w IX w. Legenda głosi, że po powrocie do swoich krajów królowie zrzekli się tronów, aby głosić wiarę w Chrystusa, a dożywszy sędziwego wieku, doczekali chwili, kiedy po Wniebowstąpieniu Pańskim Tomasz Apostoł udzielił im sakramentów, a nawet sakry biskupiej. Dary, jakie przynieśli Mędrcy małemu Jezusowi, mają swoje znaczenie. Złoto oznacza, że Jezus Chrystus jest Królem całego świata, kadzidło mówi o Chrystusie Kapłanie, zaś mirra, balsam, którym namaszczano zmarłych, wskazuje na ludzką naturę Jezusa i w konsekwencji zapowiada Jego śmierć. Po powrocie z kościoła święconą kredą piszemy inicjały imion trzech królów, oddzielając je krzyżykami (K+M+B) wraz z cyframi bieżącego roku. Można także napisać C+M+B (Christus Mansoni Benedicat), co oznacza „Niech Chrystus błogosławi temu domowi”. Litery na drzwiach świadczą o tym, że w domu mieszka chrześcijańska rodzina.
W naszej świątyni parafialnej po każdej Mszy świętej można nabyć tradycyjnie poświęcone kadzidło i kredę w zakrystii. Porządek mszy świętych w tym dniu jest niedzielny. Uroczystość Objawienia Pańskiego jest także dniem modlitw dzieci i młodzieży w intencji Misji Ad Gentes oraz kolędowania na rzecz misji. Dlatego po sumie o godz. 11.00 do naszych domów udadzą się kolędnicy misyjni. Prosimy o życzliwe ich przyjęcie. Wszelkie ofiary złożone w czasie kolędowania przeznaczone będą na misje franciszkańskie.

7. W tym tygodniu obchodzimy pierwszy czwartek i piątek miesiąca. W czwartek nabożeństwo przed wystawionym Najświętszym Sakramentem o godz. 17. 30., w czasie, którego modlić się będziemy o święte i liczne powołania do życia kapłańskiego i zakonnego. W piątek nabożeństwo wynagradzające Sercu Jezusa o godz. 17.30. W czasie wieczornej Mszy św. modlić się będziemy za misje i misjonarzy. Ofiary zebrane w czasie Mszy św., będą przeznaczone tradycyjnie na misje franciszkańskie. W piątek udamy się do chorych od godziny 8.00. Ze względu na to, że w sobotę jest Święto Objawienia Pańskiego nie będzie modlitw związanych tradycyjnie z pierwszą sobotą miesiąca.

8. W Uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli) wieczorna Msza święta zostanie przesunięta z godziny 17.00 na 18.00 ze względu na Mszę świętą z modlitwami o uzdrowieniw, której będzie przewodniczył O. Józef Witko OFM. Serdecznie wszystkich zapraszamy na te wyjątkowe nabożeństwo.

9. Wszystkim, którzy w tym tygodniu obchodzić będą urodziny, imieniny bądź jubileusze życzymy obfitości łask Bożych i szczególnej opieki świętych patronów a w szczególności Matki Bożej. Także z okazji nadchodzącego wielkimi krokami Nowego Roku 2024, pragniemy jako wasi duszpasterze złożyć wam drodzy parafianie najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, szczęścia i wszelkiej pomyślności. Niech ten Nowy Rok okaże się dla was bracia i siostry szczodrym i łaskawym we wszystkie Boże dary. Bóg, który jest początkiem i końcem wszystkiego, niech obdarzy was swoim błogosławieństwem. Pokoju i dobra na każdy dzień nowego 2024 roku serdecznie wam życzymy.

10. Dziękujemy za utrzymanie czystości w kościele. W tym tygodniu do tej pracy zapraszamy pana Józefa Kaczmarczyka.

 

Osiemsetna rocznica „Bożego Narodzenia w Greccio”

Modlitwa jubileuszowa

Dziecię Jezus przychodzisz do nas z nieba, aby przynieść nam zbawienie Rodzisz się z Maryi Dziewicy w ubogim żłóbku w Betlejem i obdarzasz świat swoim pokojem. Jesteś wśród prostych pasterzy, przychodzą do ciebie królowie, przychodzę i ja, podobnie jak św. Franciszek z Asyżu z otwartym sercem i gorącą wiarą. Przyjmij Panie mój pokłon i moją skromną modlitwę: Niech Twoje błogosławieństwo towarzyszy Kościołowi, Ojczyźnie, mojej rodzinie, bliskim, a także wszystkim potrzebującym i uciskanym. Ześlij Boże Dziecię swoje łaski zwłaszcza dzieciom, rodzicom, dziadkom. Obdarz swoją Miłością każdego człowieka, który przez Ciebie został odkupiony. Niech prawda o twoim Wcieleniu przyniesie światu nadzieję i radość. Niech w ludzkich sercach zapłonie na zawsze Twa Miłość. Amen.

Facebook Comments

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


14 + piętnaście =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.