Św. Łukasz – patron Służby Zdrowia

Kochani, taka dopadła mnie dziś refleksja, że niezależnie od tego, jaki mamy stosunek do pandemii – tj. czy w nią wierzymy, czy nie wierzymy, łączy nas jedno – konieczność korzystania z opieki służby zdrowia.

Dlatego w tym bardzo trudnym czasie wesprzyjmy pozytywną myślą i dobrym słowem naszych medyków. Każdy z nas zna przecież kogoś, kto pracuje jako lekarz, pielęgniarka czy salowa i kto dosłownie “podpiera się nosem”, kiedy po wydłużonych dyżurach i spiętrzonych obowiązkach wraca do domu.

A jako ciekawostkę dodam, że patronem Służby Zdrowia jest św. Łukasz Ewangelista – również lekarz, który – nawróciwszy się na chrześcijaństwo – stał się towarzyszem św. Pawła Apostoła. Św. Łukasz należał do ludzi wykształconych i doskonale obeznanych z ówczesną literaturą – świadczy o tym jego piękny język grecki, kronikarska dokładność i umiejętność szukania informacji. To spod jego pióra wyszły Ewangelia i Dzieje Apostolskie, w których opisał życie pierwotnego Kościoła.

A dla chętnych zamieszczam tekst modlitwy do św. Łukasza za pracowników Służby Zdrowia:

Modlitwa do św. Łukasza Patrona Służby Zdrowia

Święty Łukaszu, zanim stałeś się uczniem Chrystusa i autorem Jego Ewangelii, byłeś lekarzem.

Miej w opiece całą służbę zdrowia i wypraszaj u dobrego Boga błogosławieństwo, pomoc i opiekę dla lekarzy, pielęgniarek oraz wszystkich tych, których powołałeś do służby leczenia chorych i zapobiegania chorobom i bólowi oraz towarzyszenia ludziom w trudnym doświadczeniu choroby i cierpienia.

Niech dobry Bóg obdarza wszystkich pracowników służby zdrowia tymi łaskami, których najbardziej potrzebują, aby podejmowali dobre decyzje, byli współczujący i delikatni, rozważni, życzliwi i wyrozumiali, aby opiekowali się chorymi z poświęceniem i miłością, dostrzegając w każdym z nich cierpiącego Chrystusa.

Spraw, aby swoją troskliwością i serdecznością budzili w chorych nadzieję powrotu do zdrowia.

Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen!

Święty Łukaszu, Patronie Służby Zdrowia – Módl się za nami!

 

Facebook Comments

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


10 − 6 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.