Strażacka przyjaźń kwitnie

Zebranie sprawozdawcze dursztyńskiej OSP miało w tym roku zaskakujący charakter. Swoją wizytą zaszczycił je przedstawiciel Miejsko-Gminnego Zarządu OSP Aleksander Domalik, a nową motopompę przekazali druhowie z OSP w Nowej Białej.

Nie pierwszy to raz, kiedy OSP Dursztyn i OSP Nowa Biała występują razem. Jednostki przeprowadzały już wspólne manewry bojowe, pomagały sobie w organizacji festynów i – co najważniejsze – ramię w ramię uczestniczyły w akcji. Sprawdzianem takiej pomocy sąsiedzkiej były na pewno niedawne pożary w Nowej Białej, do których nasi druhowie ofiarnie wyjeżdżali, a także pomoc i zaangażowanie naszej p. sołtys w pozyskanie dla OSP Nowa Biała fabrycznie nowego wozu bojowego. – Zaskoczony jestem tak ścisłą współpracą obu jednostek – podkreślił ten fakt w swoim przemówieniu przedstawiciel Miejsko-Gminnego Zarządu OSP Aleksander Domalik. – I na pewno opowiem o nim zarządowi. 

Tuż po przedstawieniu przez komendanta OSP Dursztyn Michała Hornika sprawozdania z działalności jednostki za rok 2019, skarbnika Edytę Knurowską sprawozdania finansowego oraz sprawozdania z prac komisji rewizyjnej odczytanego przez Floriana Kaczmarczyka, komendant OSP Nowa Biała Józef Hyła przekazał akt podarowania dursztyńskiej OSP nowej motopompy. – Przekazuję ten akt na ręce waszej sołtyski Stanisławy Sołtys, bo to ona była naszą ambasadorką w pozyskaniu dla nas nowego wozu bojowego – tłumaczył.

I wiele padło w tym dniu podziękowań i życzeń. Osobny głos zabrała m.in. sołtyska Nowej Białej Krystyna Węglarz, która podziękowała naszym druhom za całą dotychczasową współpracę, a swojej przyjaciółce Stanisławie Sołtys za wszelką pomoc i  wsparcie. Przemówienie, tuż po poświęceniu przekazanej motopompy, wygłosił też do naszych strażaków o. proboszcz Józef Kiełbasa, który podkreślił, że zawsze może na nich liczyć i nigdy w żadnej sprawie nie usłyszał odmowy. Z krótkim życzeniem realizacji założonego na 2020 r. celu – budowy nowego garażu – zwrócił się też do druhów radny gminny Krzysztof Waniczek.

Spotkanie zwieńczyło przekazanie przez komendanta OSP Michała Hornika na ręce komendanta OSP Nowa Biała Józefa Hyły w geście dalszej współpracy i przyjaźni figurki św. Floriana.

Notatka z części sprawozdawczej:

OSP Dursztyn liczy obecnie 35 członków. W minionym roku z jej zastępów ubyło 2 druhów – śp. Andrzeja Bizuba i śp. Krzysztofa Bigosa. Do akcji jednostka wyjeżdżała 9 razy: raz do gaszenia pożaru, 7 razy do usuwania miejscowych zagrożeń i raz niepotrzebnie do fałszywego alarmu. Samochodów na stanie dursztyńscy strażacy mają 4: lekki, średni i 2 ciężkie wozy bojowe. Do ostatnich nabytków jednostki należą min. aparaty powietrzne i defibrylator. A głównym i jedynym celem na rok 2020 jest wybudowanie garażu na stojący pod gołym niebem samochód. Działalnością, w którą OSP Dursztyn angażowała się w 2019 r., było m.in.: zabezpieczanie imprez sportowych, kulturalnych i religijnych, ogrywanie moji oraz organizacja festynu wiejskiego u franciszkanów. W zawodach sportowo-pożarniczych jednostka nie wzięła udziału z powodu małego składu drużyny.

Facebook Comments

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


10 − 1 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.