“Piękno i Ideał” – wiersze i rozważania Pani ze Skałki

Z radością informujemy, że w niedzielę 15 maja staraniem Prowincji Matki Bożej Anielskiej Zakonu Braci Mniejszych, przy współpracy ze Zgromadzeniem Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa, zaprezentowany zostanie zbiór wierszy i rozważań Mieczysławy Faryniak pt. Piękno i Ideał. Wiersze wybrał, opracował i posłowiem opatrzył ks. dr Kazimierz Wójtowicz CR.

A oto fragment napisanego przez niego posłowia:

Za tymi tekstami kryje się nietuzinkowa kobieta: Mieczysława Faryniak (1903-1990), pustelnica, mistyczka, apostołka Dursztyna i Spisza, przez miejscowych zwana po prostu Panią ze Skałki. Czytając jej pobieżne CV załączone w tej książce, można odnieść wrażenie, że to scenariusz na wspaniały film. Te 87 lat życia to jedno pasmo szczęśliwych, ale i tragicznych momentów: we wszystkich sytuacjach pozostała “sobą”: urodzona – jak sama pisze – “z zamiłowaniem piękna i pędem do Ideału”, choć fizycznie nie za mocna, nigdy nie okazywała słabości i zniechęcenia, promieniowała niezłomną odwagą, wewnętrznym pokojem i radością. A przy tym była zawsze otwarta, pogodna, życzliwa i gościnna. Wiążąc swoje życie (od 1935 r.) na zawsze z Dursztynem, na tym miejscu służyła gorliwie przez niemal 50 lat ludziom i Bogu. Najwięcej troski poświęcała dzieciom i chorym. W czasie II wojny światowej ukrywała żydowską rodzinę lekarzy. Wybudowała (nie bez trudów) kaplicę Ducha Świętego i dbała o miejscowy kościół franciszkanów (…).

Wydaje się, że te teksty pisała pospiesznie, nie dbając o cyzelowanie formy: o strofikę, rytmikę czy rymy. Była to przecież kobieta kontemplacji i czynu, na rozpisywanie się nie miała specjalnie czasu i pewnie chęci. Dlatego jej wiersze w większości podobne są do lawy wulkanicznej, która wybucha z potężną siłą i w ogromnej masie rozlewa się po kartce papieru…

Metryczka:

  • wiersze zebrali: Kamil Łętowski OFM i Wacław Michalczyk OFM,
  • opracowanie: Kazimierz Wójtowicz CR,
  • korekta: Wacław Michalczyk OFM,
  • skład i łamanie: Paweł Drach CR

Współwydawcy:

  • Wydawnictwo Zmartwychwstańców ALLELUJA
  • Prowincja Matki Bożej Anielskiej OFM

 

 

Facebook Comments

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


1 + siedem =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.