Pamiętnik, wiersze i “rodząca” świętych Mieczysława Faryniak

– Mówi się, że święci “rodzą” świętych. I jeśli rzeczywiście tak jest, to tu, w Dursztynie, narodziło się już wielu świętych – przekonywał w homilii poświęconej Mieczysławie Faryniak ks. dr Kazimierz Wójtowicz CR.

Obchody 32. rocznicy śmierci tej, którą papież Jan Paweł II nazwał Apostołką Polskiego Spisza, zaplanowano w tym roku na niedzielę 15 maja. Na szczęście dopisała pogoda i uroczysta Msza św. została odprawiona na Skałce.

Tym razem Eucharystii przewodniczył wikariusz prowincji o. Rufin Maryjka OFM, a wraz z nim  koncelebrowali o. Wacław Michalczyk OFM, o. Zenon Styś OFM, o. Kamil Łętowski OFM, ks. dr Kazimierz Wójtowicz CR i  proboszcz Dursztyna o. Józef Kiełbasa OFM. Na uroczystość przybyły też siostry niepokalanki z klasztoru w Nowym Sączu oraz córka ocalonych z Zagłady Żydów p. Eva Ochodnicanova (z domu Rajec). Nie zabrakło też sióstr pasterzanek, pań z Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła oraz autorki książki Tchnienie Ducha Świętego spoczęło na tej Skałce, p. Krystyny Szewc.

– Mieczysława Faryniak zdawała sobie sprawę, że jak apostołowie jest narzędziem w ręku Boga. I że od Boga ma natchnienie i siłę do wykonania czynów miłości, które są Jego wolą… – przekonywał głoszący w tym dniu kazanie, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzonej Polski ks. dr Kazimierz Wójtowicz. W swojej homilii w sposób szczególny pochylił się zwłaszcza nad dorobkiem poetyckim Pani ze Skałki, bo to on wybrał oraz posłowiem opatrzył 58 wierszy Pani Mieci. Tomik ten, zatytułowany “Piękno i Ideał”, ukazał się przed kilkoma dniami staraniem Wydawnictwa Alleluja i po uroczystościach można go było nabyć na Skałce.

Ważnym punktem tegorocznych obchodów, upamiętniających życie i charyzmat zmarłej przed 32 laty śp. Mieczysławy Faryniak, było wydanie drukiem i publiczne zaprezentowanie jej liczącego 4 tomy pamiętnika pt. “Tchnienie Ducha Świętego”. Dzieło to pisała w latach 1972-74, a w jego ostatecznej redakcji dopomogła Mieczysławie Faryniak niepokalanka  s. Immaculata. Już za swojego życia Pani Miecia czyniła wiele starań, żeby wydać pamiętnik drukiem.  Nawet na rok przed śmiercią wysłała w tej sprawie list do ks. kard. Andrzeja Deskura, w którym gorąco prosiła: “Pragnę, by w mowie będące <<Tchnienie>> zostało wydane…”. Niestety, z przyczyn, które najtrafniej ocenił pierwszy badacz charyzmatu i duchowości Pani ze Skałki, ks. Mirosław Ślełdziński, to wielkie pragnienie Pani Mieci nie mogło być wtedy zrealizowane. “Za mało czasu upłynęło, pewne sprawy jeszcze się nie odstały…”.

Po blisko 50 latach od powstania, to liczące przeszło 500 stron dzieło ukazało się przed kilkoma dniami drukiem staraniem Prowincji Matki Bożej Anielskiej Zakonu Braci Mniejszych oraz Wydawnictwa “M”. Prace redakcyjne, tj. wprowadzenie do lektury, wykonanie przypisów i opatrzenie całości ilustracjami powierzono Krystynie Waniczek – redaktorce strony internetowej Dursztyna oraz autorce wydanych w 2020 r. “Skarbów Dursztyna”; okładkę “Tchnienia Ducha Świętego” zaprojektował Marek Pietraszek z Krempach, a słowo zachęty do lektury zgrabnie skreślił dyrektor Szkoły Podstawowej we Frydmanie Piotr Wojtaszek.

Obie zaprezentowane na Skałce książki można nabyć w klasztorze oo. franciszkanów lub kościele w Dursztynie. Koszt “Tchnienia Ducha Świętego” – 50 zł, koszt tomiku “Piękno i Ideał” – 10 zł.

Zdjęcia: Krystyna Waniczek i Wioletta Waniczek.

Więcej zdjęć na: https://skarbygor.pl/wydarzenia/msza-swieta-z-okazji-32-rocznicy-smierci-mieczyslawy-faryniak/

 

Facebook Comments

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


13 + 18 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.