Niedziela Trójcy Świętej – ogłoszenia

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA NIEDZIELĘ UROCZYSTOŚCI TRÓJCY ŚWIĘTEJ

26.05.2024 r.

 1. Tradycyjnie w niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego przypada jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich – uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Jej źródła sięgają IV i V wieku, kiedy to trwały spory teologiczne dotyczące bóstwa i pochodzenia Chrystusa, a na soborach formułowano ortodoksyjne definicje tej doktryny i Credo. Dziś zatem w sposób szczególny przypominamy sobie o tym, że kiedy czynimy znak krzyża, mamy to robić ze świadomością tego jak jest on ważny a nie mechanicznie i niedbale. W naszych modlitwach pamiętamy o naszych mamach z okazji Dnia Matki.
 2. W naszej parafii w Niedzielę Trójcy Świętej będzie miało miejsce szczególne wydarzenie. Dzisiaj na Mszy św. o godz. 11.00 czworo dzieci przystąpi po raz pierwszy w życiu do komunii świętej. Przez cały rok przygotowań do tej uroczystości dzieci wraz z rodzicami i resztą rodziny uczestniczyły w różnych wydarzeniach mających na celu przybliżenie im tajemnic naszej wiary. Wczoraj przystąpiły też pierwszy raz w życiu do spowiedzi świętej. W ten sposób przygotowały się do tego podniosłego wydarzenia. Dziękujemy tym wszystkim, którzy w tym pomagali a szczególnie siostrze Jolancie. Po Uroczystości Pierwszej Komunii Świętej od jutra dzieci uczestniczą w Białym Tygodniu. Zapraszamy przez cały tydzień do przyszłej niedzieli na nabożeństwa majowe i czerwcowe w ramach Białego Tygodnia. W sposób szczególny pragniemy zaprosić dzieci pierwszokomunijne oraz dzieci rocznicowe na Uroczystość Bożego Ciała.
 3. W tym tygodniu, w liturgii Kościoła, obchodzimy: – środa– wspomnienie obowiązkowe św. Urszuli Ledóchowskiej, dziewicy; – czwartek – Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało). Uroczysta Msza święta w naszej parafii zostanie odprawiona o godzinie 11.00, po niej ok. godz. 12.00 wyruszymy procesją do czterech ołtarzy. W procesji pójdziemy ulicą Długą, jeden z ołtarzy będzie na ul. Zielonej. Prosimy o pomoc w przygotowaniu ołtarzy. Ponieważ nie ma w tym dniu Mszy św. o godz. 17.00 nabożeństwo majowe zostanie odprawione o godz. 10.30. W czasie Oktawy Bożego Ciała, która zgodnie z tradycją trwa do kolejnego czwartku po wieczornych mszach w kościołach w Polsce następuje uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła parafialnego. Tak też będzie w naszej świątyni. W związku z tym nabożeństwa majowego a od 1 czerwca nabożeństwa czerwcowego o godz. 17.30 nie będzie. Obydwie litanie będziemy śpiewać w czasie procesji wokół kościoła. Tak będzie przez cały okres Oktawy Bożego Ciała do 6 czerwca. – piątek– Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny; – w tym tygodniu przypada pierwsza sobota miesiąca czerwca – na wieczornej Mszy świętej będziemy oddawać się w opiekę NMP. Po Mszy św., a przed procesją zostanie przeczytany akt oddania się w opiekę Matce Bożej.
 1. Zbiórka ministrantów i lektorów przed Uroczystością Bożego Ciała odbędzie się w środę po wieczornej Mszy św. Obecność obowiązkowa.
 2. W poniedziałek w czasie wieczornej Mszy św. modlimy się o święte powołania do życia kapłańskiego i zakonnego za wstawiennictwem św. Franciszka z Asyżu. We wtorek wieczorem czcimy św. Antoniego z Padwy.
 3. Zapraszamy na nabożeństwa majowe, które odprawiamy do 29 maja o godz. 17.30 a dzisiaj o godz. 16.30. Nabożeństwa czerwcowe od 7 czerwca odprawiane będą w dni powszednie o godz. 17.30 a w niedziele i święta o 16.30.
 4. W przyszłą niedzielę 2 czerwca o godz. 8.00 rocznica I Komunii Świętej. Zapraszamy dzieci, rodziców, chrzestnych oraz tych wszystkich, którzy w ubiegłym roku wraz z dziećmi przeżywali Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej na mszę rocznicową. Spowiedź dzieci, rodziców i chrzestnych będzie miała miejsce w sobotę 1 czerwca o godz. 17.30. Prosimy o pozostanie po spowiedzi na wieczorną Mszę św. i uczestnictwo w procesji Oktawy Bożego Ciała w miarę możliwości w strojach komunijnych.
 5. Także w przyszłą niedzielę na Mszy św. o godz. 11.00 oprawę muzyczną poprowadzi Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Dzwono-Sierbowic. Nasi goście przyjadą z miejscowości Dzwono-Sierbowice położonej w województwie śląskim w powiecie zawierciańskim, w gminie Pilica. Następnie o godz. 14.30 na boisku przed Szkołą Podstawową będzie miał miejsce koncert, w czasie którego nasi goście z Dzwono-Sierbowic zaprezentują się w całej okazałości. Serdecznie zapraszamy mieszkańców Dursztyna oraz szanownych gości na to wydarzenie.
 6. Serdecznie zapraszamy na II Nocne czuwanie parafii dekanatu niedzickiego w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze z 7 na 8 czerwca w godzinach popołudniowych udamy się autokarami do Częstochowy na Jasną Górę, aby podczas nocnego czuwania zawierzyć nasze parafie i każdego z nas osobiście Maryi. Powrót będzie w sobotę 8 czerwca w godzinach porannych. Szczegóły są umieszczone na plakatach wywieszonych w kruchcie naszego Kościoła. Zapisy w zakrystii. Do tej pory zgłosiło się 9 osób.
 7. Wszystkim, którzy w tym pierwszym tygodniu okresu zwykłego obchodzić będą urodziny, imieniny bądź jubileusze życzymy obfitości Bożych darów a zwłaszcza darów Ducha Świętego oraz szczególnej opieki Matki Najświętszej.
 8. Dziękujemy za utrzymanie czystości w kościele. W tym tygodniu do tej pracy zapraszamy pana Franciszka Bigosa.
Facebook Comments

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


osiemnaście − 14 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.