Niedziela Palmowa – ogłoszenia

NIEDZIELA PALMOWA – OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 02.04. 2023 r.

1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Prośmy o łaskę, abyśmy w nadchodzącym czasie przeżyli z Panem Jezusem szczery żal z powodu naszych nieprawości po to, aby przeżyć prawdziwą radość z powodu nowego życia, które ofiaruje nam Zmartwychwstały. Dzisiaj Gorzkie Żale o godz. 16.00. Drogi Krzyżowej o 15.30 nie ma.

2. W dzisiejszą niedzielę, 2 kwietnia, przypada 18. rocznica śmierci Świętego Jana Pawła II. Przez jego wstawiennictwo możemy prosić Boga o potrzebne dla nas łaski. On przez długie lata swojego pontyfikatu własnym przykładem uczył nas, jak oddać się całkowicie Chrystusowi i jak świadczyć wobec innych o własnej wierze. Starajmy się go w tym naśladować, jak również bronić Jego dobrego imienia. Dlatego znajdźmy czas i przyjdźmy na wyjątkowe widowisko z rozważaniem męki Pańskiej pt; „Jest drabina do nieba” przygotowane przez młodzież naszej parafii w reżyserii s. Łucji o godz. 19.00 w kościele.

3. Wielki Tydzień, który otwiera się przed nami, przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w Misterium Paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii tego czasu.

4. Triduum Paschalne rozpoczniemy w Wielki Czwartek Mszą św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 19.00. Ta celebracja upamiętnia ustanowienie Sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa. Po Mszy św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony w procesji do adoracji w ciemnicy. Podczas procesji zaśpiewamy hymn „Sław, języku, tajemnicę”, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny. Adoracja w naszej świątyni potrwa do godz. 22.00. W tym dniu nie ma Mszy św. rano.

5. W Wielki Piątek na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. O godz. 15.00 Droga Krzyżowa ulicami naszej miejscowości. Wyruszymy spod kościoła i udamy się na Skałkę. O godz. 18.40 rozpoczniemy nowennę do Miłosierdzia Bożego. Liturgia Męki Pańskiej z adoracją krzyża rozpocznie się o godz. 19.00. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Ofiary składane podczas adoracji krzyża będą przeznaczone na utrzymanie miejsc związanych z działalnością Chrystusa w Ziemi Świętej. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do grobu Pańskiego. Adoracja do godz. 22.00.

6. W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia.

7. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Postarajmy się, aby w ciągu dnia znaleźć czas na adorację Pana Jezusa w grobie. Jest to czas upamiętniający zstąpienie do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. Pokarmy na stół wielkanocny będą błogosławione w naszym kościele o godz. 14.00. O godz. 18.40 nowenna do Miłosierdzia Bożego. Liturgia rozpocznie się o godz. 19.00

8. W sobotni wieczór rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Aby całe Święte Triduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę, wszystkich parafian zachęcamy do licznego udziału. Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się o godz. 18.00. Na tę uroczystą liturgię przynosimy ze sobą świece na odnowienie przyrzeczeń chrztu św.

9. W najbliższą niedzielę będziemy celebrować uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. To najbardziej uroczysta Msza św. w roku liturgicznym, nazywaną „matką wszystkich liturgii”. Serdecznie zapraszamy wszystkich do licznego udziału w tej celebracji na Mszę św. poprzedzoną procesją rezurekcyjną o godz. 6.00. Następna Msza św. o godz. 11.00, a 10.40 nowenna do Miłosierdzia Bożego. W uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego i w Poniedziałek Wielkanocny Mszy św. o godz. 17.00 nie będzie.

10. W zakrystii można nabyć baranki wielkanocne z cukru rozprowadzane przez Caritas, które można przynieść do poświęcenia w Wielką Sobotę. Dochód ze sprzedaży będzie przeznaczony na pomoc ubogim.

Wszystkim, którzy w tym tygodniu będą świętować imieniny, urodziny oraz różne jubileusze życzymy obfitości Bożych darów oraz wsłuchiwania się w słowo Boga, które daje prawdziwe życie.

Dziękujemy za utrzymanie czystości w kościele. W tym tygodniu do tej pracy zapraszamy P. Władysława Jelenia.

Facebook Comments

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


trzy × cztery =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.