Niedziela Palmowa – ogłoszenia

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA NIEDZIELĘ PALMOWĄ MĘKI PAŃSKIEJ – 24.03.2024 r.

 1. Obchodzimy dzisiaj Niedzielę Palmową. Poświęcenie palm w czasie każdej Mszy św. Na Mszy św. o godz. 11.00 gromadzimy się przed świątynią i czekamy na kapłana. Po poświęceniu palm uroczyste wejście do naszej świątyni parafialnej na znak wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. Na wszystkich Mszach będzie czytana Ewangelia Męki Pańskiej według św. Marka. Od ubiegłej niedzieli rozprowadzamy „Baranki wielkanocne”. Jest to akcja Caritas Polska pod hasłem: „Podziel się wielkanocną radością!”. W tym roku ofiary złożone za baranki w wysokości 10 zł zostaną przeznaczone na pomoc osobom starszym, chorym i niepełnosprawnym. Baranki można nabyć w zakrystii. Dzisiaj po każdej Mszy św. przed kościołem będą zbierane ofiary na pomoc pogorzelcom z Niedzicy. O pomoc dla poszkodowanych rodzin zwrócił się ks. Józef Bednarczyk, Proboszcz tamtejszej parafii. Bóg zapłać za złożone ofiary, które w tym tygodniu zostaną przekazane ks. Proboszczowi. W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach organizowane jest czuwanie przed niedzielą Miłosierdzia Bożego w sobotę 06 kwietnia. Z naszej parafii wyruszy pielgrzymka. Program wywieszony jest w gablocie naszego kościoła. Zapisy są jeszcze prowadzone w zakrystii. Koszt pielgrzymki będzie zależał od ilości uczestników. Wyjazd 06 kwietnia o godz. 19.30 a powrót w nocy 07 kwietnia po Mszy o północy. Zapraszamy dzisiaj na ostatnie w tym Wielkim Poście nabożeństwo Gorzkich Żali poprzedzone Drogą Krzyżowa o godz. 16.00. W wielki poniedziałek w czasie wieczornej Mszy św. modlimy się o święte powołania do życia kapłańskiego i zakonnego za wstawiennictwem św. Franciszka z Asyżu. W wielki wtorek wieczorem czcimy św. Antoniego z Padwy. Po nabożeństwach uczczenie relikwii świętych patronów. W wielką środę o 17.30 ostatnie nabożeństwo drogi krzyżowej w tegorocznym Wielkim Poście. Zapraszamy na te nabożeństwa w Wielkim Tygodniu.
 2. Przez cały okres Wielkiego Postu przygotowywaliśmy się w naszej parafii do uczczenia męki i śmierci naszego Pana Jezusa Chrystusa. Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień. Niech w tym szczególnym czasie nie zabraknie nas w świątyni parafialnej w której będziemy celebrować największe tajemnice naszej wiary. Jako duszpasterze zapraszamy do czynnego udziału szczególnie
  w wieczornych liturgiach Triduum Paschalnego. Prosimy o zaangażowanie w czytania liturgiczne i śpiew służbę liturgiczną ołtarza, siostry zakonne, radę parafialną. Strażaków zapraszamy do pełnienia straży przy Grobie Pańskim.
 3. Spowiedź przedświąteczna w naszej parafii będzie miała miejsce w Wielką środę. Spowiadamy w godzinach 6.30 – 9.00 i wieczorem 17.00 – 19.30.
 4. W Wielki Czwartek liturgia rozpocznie się o godz. 19.00. Podczas tej Najświętszej Ofiary będziemy wspominać wydarzenia z Wieczernika – ustanowienie Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Na zakończenie uroczystości Ciało Chrystusa zostanie przeniesione do specjalnie przygotowanej kaplicy, zwanej ciemnicą. Tabernakulum będzie opróżnione i otwarte, zgaśnie wieczna lampka, a ołtarz, zostanie obnażony i pusty. Nie ma Mszy św. o godz. 7.00. Intencja z tej Mszy zostanie odprawiona wieczorem. Spotkanie służby liturgicznej o godz, 10.00. Liturgia godzin w naszej świątyni parafialnej o godz. 8.00.
 5. W Wielki Piątek liturgia rozpocznie się o godz. 19.00. W tym dniu nie sprawuje się Eucharystii. W kościołach adoruje się Pana Jezusa w ciemnicy. Liturgia Męki Pańskiej składa się z trzech części: Liturgii Słowa, adoracji Krzyża i obrzędów Komunii. Wielkopiątkową liturgię kończyć będzie przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy, zwanej Bożym Grobem. Monstrancja będzie przykryta białym welonem na pamiątkę całunu, którym spowito doczesne szczątki Jezusa. Tego wieczora i przez cały następny będzie trwała adoracja. Wielu przyjdzie także ucałować krzyż. Ofiary zbierane w czasie adoracji krzyża tradycyjnie przeznaczone będą na utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej. Spotkanie służby liturgicznej o godz, 10.00. Liturgia godzin w naszej świątyni parafialnej o godz. 8.00. Zapraszamy wszystkich wiernych na parafialną drogę krzyżową. Rozpocznie się ona o godz. 15.00 przed wejściem do naszego kościoła. Następnie przejdziemy pod krzyż górujący nad Dursztynem, rozważając kolejne stacje drogi krzyżowej.
 6. W Wielką sobotę, czyli w Wigilię Paschalną liturgia rozpocznie się o godz. 19.00. Liturgia Wigilii Paschalnej nie jest typową Mszą, gdyż oprócz Liturgii Słowa i Liturgii Eucharystycznej składa się z Liturgii Światła i Liturgii Chrzcielnej. Rozpoczyna się przed kościołem. Spotkanie służby liturgicznej o godz, 10.00. Święcenie pokarmów na stół wielkanocny o godz. 14.00. Liturgia godzin w naszej świątyni parafialnej o godz. 8.00.
 7. Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. Rezurekcja o godz. 6.00. Zapraszamy wszystkich parafian na procesję poprzedzającą Mszę św. W tym dniu nie będzie Mszy św. o godz. 8.00. Intencja z tej godziny zostanie odprawiona podczas Mszy św. o godz. 6.00. Kolejna Msza o godz. 11.00. W tym dniu nie ma Mszy św. o godz. 17.00.
 8. Przed nami Wielki Tydzień, szczyt całego roku liturgicznego, największe i najważniejsze święta naszej chrześcijańskiej wiary. Postarajmy się przeżyć je pobożnie i godnie. Zachęcamy naszych parafian do jak najliczniejszego udziału w ostatnich w tym roku nabożeństwach pasyjnych oraz w Mszach świętych rano i wieczorem. Natomiast w Triduum paschalnym zachęcamy do jak najliczniejszego udziału w wieczornych celebracjach. Nie zmarnujmy także okazji do skorzystania z sakramentu pojednania, zwłaszcza w Wielką Środę. Niech nas nie zabraknie na adoracji Najświętszego Sakramentu w ciemnicy i grobie Pańskim. W Wielką sobotę przyjdźmy pobożnie do naszej świątyni parafialnej by poświęcić pokarm na stół wielkanocny a przy okazji wstąpmy do świątyni na adorację Najświętszego Sakramentu. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego niech nic nie zakłóci atmosfery radości, pokoju i dobra, które swoje źródło ma w tajemnicy zmartwychwstania Pańskiego.
 9. Wszystkim, którzy w wielkim Tygodniu obchodzić będą urodziny, imieniny bądź jubileusze życzymy obfitości łask Bożych i szczególnej opieki świętych patronów a w szczególności Matki Bożej.
 10. Dziękujemy za utrzymanie czystości w kościele. W tym tygodniu do tej pracy zapraszamy pana Zdzisława Sowę z ul. Polnej.
Facebook Comments

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


piętnaście + dwa =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.