Matki Boskiej Zielnej – galeria

15 sierpnia przypada święto Matki Boskiej Zielnej – patronki ziemi i płodów rolnych. W tym dniu kościoły napełniają się zapachami ziół i kwiatów z przynoszonych do poświęcenia bukietów. Nie inaczej było i tym razem.

Skomponowane z warzyw, owoców, ziół i kwiatów bukiety zawierały m.in.: kłosy zbóż, piołun, rumianek, gałązkę malin, korzeń marchewki, miętkę, boże drzewko, wrotycz, kwiaty z przydomowych ogródków i wiele, wiele innych. Gotową wiązankę gazdynie przyozdabiają wstążką.

Jak zapewniały zaczepione przy kościele Anna Sowa i Teresa Pitek, poświęcone i zasuszone zioła przechowują przez cały rok. – Nie raz jest tak, że akurat jakieś ziele jest potrzebne i wtedy po prostu sięga się na słup do bukietu – wyjaśniała Teresa Pitek. – Zioła daje się także zwierzętom – tłumaczyła Anna Sowa.  – Nie wolno ich wyrzucać, można je tylko spalić.

Dawniej suszone zioła powszechnie wykorzystywano w leczeniu chorób, odczynianiu uroków oraz okadzaniu nowego miejsca, bydła przed pierwszym wyjściem na pastwisko itp. Zabieg ten miał zapewnić pomyślność i chronić przed złem.

W tradycji Kościoła 15 sierpnia to dzień Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a w historii Wolnej Polski 15 sierpnia to rocznica Bitwy Warszawskiej, zwanej Cudem nad Wisłą. W tym roku przypada jej 100. rocznica.

Facebook Comments

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


siedem + 7 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.