Majówka na Słowacji – poznaj miejsca kultu Matki Bożej!

Zapraszamy 7 maja (niedziela) na niezwykłą podróż!

Maj to szczególny miesiąc, w którym  zwracamy się do Maryi, Matki Bożej.  To dobry czas, aby odwiedzić i poznać miejsca kultu Maryi poza granicami naszego kraju. Odwiedzimy niezwykłe miejsca w sąsiedniej  Słowacji!

Zaczniemy od  Litmanowej i Sanktuarium Matki Bożej Litmanowskiej – miejsca objawień Matki Bożej w latach 1990 – 1995 dwóm dziewczynkom: Katce i Ivetce (w drewnianej kaplicy – dawnej bacówce – stoi ławeczka, na której Matka Boża siadała, rozmawiając z dziećmi).   Możliwość nabrania uzdrawiającej wody ze źródeł.

Następnie odwiedzimy Sanktuarium Matki Bożej na Mariańskiej Górze w Lewoczy, które  należy do najważniejszych i najstarszych sanktuariów maryjnych na Słowacji. »Słowacka Częstochowa« – bo tak często nazywane jest to święte miejsce, od XIII w. gromadzi tysiące pątników ze Spisza i wielu regionów Słowacji, a także z Polski i Węgier.

3 lipca 1995 r.  Św. Jan Paweł II na południowym stoku Mariańskiej Góry odprawił Mszę św., w której uczestniczyło 650 tys. pielgrzymów. Ojciec Święty ukoronował wówczas cudowną figurę Najświętszej Maryi Panny, a także zawierzył Słowację opiece Matki Bożej.

Poza tym, zatrzymamy się i zwiedzimy  Lewoczę. Zobaczymy m.in.  największą gotycką świątynię na Spiszu. Jest nią kościół pw. św. Jakuba Starszego Apostoła zbudowany od połowy XIII w. do 1370 r. Wśród wielu bezcennych zabytków w świątyni na szczególną uwagę zasługuje unikatowy gotycki ołtarz św. Jakuba. Jest to najwyższy ołtarz gotycki na świecie (wys. 18,62 m – 60 lewockich stóp) wyrzeźbiony w pracowni Mistrza Pawła z Lewoczy.

Wyjazdy współorganizowane przez Fundację Dunajec – Pomoc Polakom na Kresach  nie są komercyjne, koszty są uzależnione od ilości uczestników, szacujemy  na  100 zł dorośli, 70 zł dzieci i młodzież do lat 15. W cenę wliczony jest transport dla grupy. Ewentualna nadwyżka będzie przeznaczona na pomoc Polskim rodzinom żyjącym na terenie Białorusi, Ukrainy, Litwy.

Wyjazd o godz. 7.00.  Planowane planowane przystanki do wsiadania: Czorsztyn, Maniowy, Dębno, Łopuszna.

Powrót około godz. 20.00 Zgłoszenia i zapisy przyjmuje  do środy 04. 05.2023 r. do godz. 20:00 Zbigniew Konopka, tel. 695431564
Zapisy przez e- mail: fundacja@fundacjadunajec.pl

Program wycieczki, jak również godzina i miejsce rozpoczęcia, może ulec zmianie.
Zapraszamy!

Facebook Comments

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


dziewiętnaście − 11 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.