Kościół pw. św. Jana Chrzciciela – wczoraj i dziś

Parafię pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela erygowano w Dursztynie 10 czerwca 1993 roku. Nie oznacza to jednak, że wcześniej miejscowość funkcjonowała bez kościoła i sprawujących posługę kapłańską duszpasterzy. Od 1933 roku czynnie działali tu franciszkanie z Prowincji Matki Boskiej Anielskiej Zakonu Braci Mniejszych, którzy wraz z mieszkańcami zbudowali klasztor i ośrodek rekolekcyjny. Jednakże Dursztyn – jako zgromadzenie wiernych – przez długie lata stanowił filię parafii pw. św. Marcina w Krempachach.

Murowany kościółek, w którym odbywały się msze i nabożeństwa kościelne wybudowano w latach 1896-1903. W prawie niezmienionej postaci dotrwał on do lat 80. XX wieku. W maju 1983 roku administrator parafii, ojciec Apolinary Żak, z pomocą miejscowej ludności i ofiarnych darczyńców, rozpoczął na miejscu starego kościoła budowę nowej, bardziej funkcjonalnej i większej świątyni. Zamysł, choć dość karkołomny (pomimo prac budowlanych, w rozbudowywanym kościele nadal odprawiano msze święte), przyniósł nadspodziewanie dobre rezultaty. Specyficzna taktyka budowania „kościoła w kościele” zyskała poparcie i akceptację wszystkich zainteresowanych.

Od strony architektonicznej nad całym przedsięwzięciem pieczę sprawował – projektodawca i mieszkaniec Dursztyna w jednej osobie – architekt Jan Świst.  Uroczysta konsekracja świątyni odbyła się w dniu odpustu parafialnego, 24 czerwca 1989 roku, a dokonał jej metropolita krakowski, ks. kardynał Franciszek Macharski.

Konsekrowanie kościoła nie oznaczało jednak zaprzestania prac i dalszych nakładów inwestycyjnych. Nadal wiele pozostawało do zrobienia! I tak z czasem kościół doposażono w nowe ławki, pięknie rzeźbioną boazerię, marmurowe posadzki i przyciągające uwagę witraże.

Charakterystycznym elementem wyposażenia świątyń franciszkańskich, zasługującym na szczególną uwagę, jest wielki krzyż w ołtarzu głównym. W bocznych ołtarzach znajdują się ascetyczne, wykonane z drewna figury. Jedna przedstawia Matkę Bożą, a druga – patrona tutejszej parafii, św. Jana Chrzciciela.

26 kwietnia 2014 roku, w wigilię Święta Miłosierdzia Bożego i w przeddzień wyczekiwanej kanonizacji Jana Pawła II, Minister Prowincjalny o. Rufin Maryjka uroczyście poświęcił ufundowany przez mieszkańców Dursztyna ołtarz Pana Jezusa Miłosiernego. W umiejscowionej tuż przy zakrystii kaplicy wystawiono relikwie I stopnia św. Jana Pawła II oraz kopię wizerunku Jezusa Miłosiernego „Jezu ufam Tobie”, które tutejsza parafia otrzymała bezpośrednio od Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie – Łagiewnikach.

Obecnie posługę kapłańską sprawują:
  • o. Józef Kiełbasa OFM – proboszcz
  • o. Kamil Szadkowski OFM
  • br. Marek Stanik OFM

Msze święte odbywają się:

  • W niedzielę i święta: 8:00, 11:00, 17:00
  • W dzień powszedni: 7:00 i 18:00/19:00 (w sezonie letnim)

Zdjęcia: o. Walenty Gnida OFM

Facebook Comments