Konwencja wyborcza KWW Razem Podhale Spisz Orawa – zagadnienia

W czwartkowy wieczór 14 marca w sali konferencyjnej hotelu Ibis w Nowym Targu odbyła się konferencja wyborcza kandydatów KWW Razem Podhale Spisz Orawa skoncentrowanego na organizacji list do Rady Powiatu Nowotarskiego. Jedną z kandydatek jest Ewa Samek z Dursztyna.

Spotkanie poprowadził Bolesław Bara, kandydat na radnego z miasta Nowy Targ wraz z wicestarostą nowotarskim Bogusławem Waksmundzkim oraz  Tadeuszem Rafaczem.  Kandydatów i gości powitał pełnomocnik komitetu Bogusław Waksmundzki, który zaznaczył, że na liście KWW Razem Podhale Spisz Orawa znajdują się przedstawiciele różnych zawodów i środowisk społecznych, którzy chcą zaangażować się w pracę na rzecz powiatu nowotarskiego.

– Mamy kandydatów z doświadczeniem w zarządzaniu, działaczów społecznych, a także młodych liderów gotowych do podejmowania nowych wyzwań. Nasz komitet stawia na kompetencje, uczciwość i zaangażowanie w działalność publiczną. Jesteśmy przekonani, że nasza mieszana lista kandydatów, z różnymi punktami widzenia i perspektywami, będzie w stanie skutecznie reprezentować interesy mieszkańców powiatu nowotarskiego i przyczynić się do rozwoju naszej społeczności – podkreślał wicestarosta.

Z kolei Tadeusz Rafacz, kandydat na radnego i przewodniczący Rady Powiatu Nowotarskiego obecnej kadencji, nadmienił, że KWW Razem Podhale Spisz Orawa zawsze uzyskiwał bardzo dobry wynik w wyborach,  dlatego i tym razem nie mogło go zabraknąć. – Jesteśmy siłą, która będzie się liczyć w powiecie – przekonywał. – Nie identyfikujemy się z żadną siłą polityczną, choć każdy z nas ma swoje poglądy. Uważamy, że praca w samorządzie dotyczy spraw codziennego życia mieszkańców i nie wymaga jakichś podziałów ideowych – podkreślał.

Spotkanie wyborcze było też znakomitą okazją do podsumowania kadencji lat 2018-2023. Wśród największych osiągnięć ubiegłych 5 lat wymieniono:

1. poprawę jakości dróg powiatowych – wydatkowano na ten cel aż 217 mln zł, z czego 135 mln pozyskano ze środków zewnętrznych. Powstało dzięki temu 45 km dróg powiatowych, 6 obiektów mostowych i 33,6 km nowych chodników;

2. poprawę jakości edukacji w powiecie nowotarskim – wydano 68  mln zł na wyposażenie szkół i na remonty. Najważniejsze to:

 • sala gimnastyczna Arena Nowy Targ  w ZST i Pl,
 • nowy budynek Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Targu,rozbudowa Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych w Nowym Targu,
 • podniesienie jakości kształcenia zawodowego poprzez realizację projektów takich jak „Rozwój Centrów Kompetencji Zawodowych” i „Modernizacja Kształcenia Zawodowego”,
 • oddanie hali gimnastycznej w Zespole Szkół w Rabce,
 • modernizacja siedziby Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Nowym Targu,
 • remont i wymiana źródeł ciepła w szkole w Jabłonce i Nowym Targu.

3. poprawa jakości służby zdrowia, w tym m.in.:

 • utworzenie nowych oddziałów i rozszerzenie zakresu świadczonych usług medycznych,
 • utworzenie Oddziału Chemioterapii Dziennej dla pacjentów onkologicznych,
 • pilotażowy i innowacyjny projekt – Centrum Zdrowia Psychicznego,  zakładający rewolucję w podejściu do leczenia osób wymagających wsparcia psychiatrycznego i psychologicznego,
 • zakup sprzętu medycznego za ponad 30 mln zł.

4. wsparcie dla sportu i kultury, na które złożyły się:

 • organizacja rocznie ok. 150 imprez,
 • zajęcia i warsztaty dla dzieci i młodzieży,
 • oddanie do użytku nowego budynku  Teatru Rabcio,
 • powstanie Powiatowego Centrum Kultury.

5. rozwój turystyki poprzez:

 • budowę infrastruktury drogowej,
 • wsparcia lokalnych przedsiębiorców,
 • rozwój lokalnej kultury oraz współorganizowania wielu lokalnych wydarzeń przyciągających tysiące turystów,
 • od 2023 Powiat Nowotarski jest członkiem stowarzyszenia „Podhalańska Organizacja Turystyczna”, łączącej lokalnych przedsiębiorców, samorządy i mieszkańców w celu tworzenia odpowiednich warunków do rozwoju turystyki.

 

Spotkanie w Ibisie było też przyczynkiem do zaprezentowania przybyłym programu komitetu na lata 2024-2030. Polityka ugrupowania skoncentruje się w pięciu obszarach – zadaniach:

 1. Rozwoju infrastruktury drogowej: dalsza przebudowa dróg powiatowych na terenie gmin  wraz z poprawą bezpieczeństwa drogowego,
 2. Opiece zdrowotnej: kontynuacja rozwoju szpitala poprzez poszerzenie oferty medycznej dla regionu, przebudowa SOR wraz z rozszerzeniem możliwości diagnostycznych dostępnych dla pacjentów od razu na miejscu, powstanie budynku Centrum Zdrowia Psychicznego oraz dalszy rozwój opieki psychiatrycznej i psychologicznej.
 3. Rozwoju edukacji: rozbudowa bazy szkół ponadpodstawowych, w tym działania mające na celu poprawę dostępności, pozyskiwanie środków zewnętrznych na realizację projektów podnoszących jakość kształcenia ogólnego i zawodowego, modernizację bazy laboratoryjnej i edukacyjnej szkół.
 4. Rodzinie i seniorach: utworzenie sieci placówek opiekuńczo-wychowawczych dla dzieci wymagających opieki zastępczej, wspieranie rodzin zastępczych i pomoc dzieciom z niepełno sprawnościami, rozwoju systemu opieki nad osobami starszymi, w tym utworzenie Centrum Zdrowia 75+, zapewnienie pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla rodzin i osób w trudnej sytuacji.
 5. Kulturze: przebudowa siedziby dla Powiatowego Centrum Kultury w „Sokole” wraz z przygotowaniem sal do zajęć i sali widowiskowej, współorganizowanie wydarzeń promujących lokalną kulturę i turystykę.

Wśród innowacyjnych pomysłów znalazły się również takie proinwestycyjne i odpowiedzialne budżety, jak: utrzymanie budżetów, w których ponad 20% środków przeznaczanych jest na inwestycje, intensywne pozyskiwanie środków zewnętrznych na realizację projektów ważnych dla mieszkańców, cyfryzacja i usprawnianie pracy urzędu, cyfryzacja procesów oraz zasobów powiatowych, pozyskiwanie środków na zwiększenie poziomu cyberbezpieczeństwa, współpraca z innymi samorządami terytorialnymi w zakresie wdrażania Elektronicznego Zarządzania Dokumentami, utrzymanie istniejących linii transportu publicznego oraz zmniejszenie wykluczenia mieszkańców mniejszych miejscowości poprzez organizację dodatkowych linii autobusowych.

 Spotkanie zakończyła prezentacja kandydatów we wszystkich okręgach wyborczych  do Rady Pwiatu Nowy Targ, a w gminach: Czarny Dunajec, Rabka Zdrój i Raba Wyżna kandydatów do rad gmin.

W okręgu nr 3, tj. gmina Nowy Targ i gmina Szaflary do Rady Powiatu Nowotarskiego ubiegają się:

 1. Stanisław ŻÓŁTEK
 2. Sylwia Sabina Senio – Haas
 3. Mateusz Józef Rychtarczyk
 4.  Ewa Agata Samek
 5. Wanda Barbara Wykręt
 6. Krzysztof Jakub Halczak
 7. Aneta Małgorzata Habas

 

 

 

 

 

Facebook Comments

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


3 × 3 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.