Koncertowali dla Pana Pierzgi

Po raz drugi w tym roku kameralny barokowy kościół parafialny pw. św. Marcina w Krempachach gościł artystów przez wielkie A.

W sierpniu odbył się koncert z cyklu Barok na Spiszu, w którym wystąpili artyści z Włoch. Teraz w okresie świąt Bożego Narodzenia  wystąpił zespół pochodzący  z Krakowa. Szeroko nagłośniony w mediach koncert zgromadził parafian i przyjezdnych, a kościół pękał w szwach.

Koncert charytatywny przed kościołem wiązanką kolęd rozpoczęła Orkiestra Dęta OSP. Właściwy koncert odbył się wewnątrz jednego z najmniejszych kościołów na Spiszu, a wykonawcami byli muzycy zespołu Les Deboucheurs. Zespół  ten łączy style muzyczne folku francuskiego z jazzem, muzyką żydowską i gipsy oraz muzyką filmową, i wykonał następujące utwory: La Foule, Chat pitre, En rose, Flambe montalbanaise, Tangaria, Spleen, Autumn leaves, Minor swing, Indifference, Someday my prince will come, Libertango.

Skład zespołu stanowią: Dominik Pietraszek (pochodzący z Krempach)  – skrzypce, Jakub Hubicki – akordeon, Szymon Kozikowski – gitara klasyczna, Kacper Baca – kontrabas.
Każdy wykonany utwór był nagradzany gromkimi brawami, co nie często się zdarza w naszych kościołach.

Do świątecznej atmosfery repertuarem kolęd zebranych  słuchaczy przywróciła Schola, chór dziewczęcy założony i prowadzony przez wiele lat przez nauczyciela Józefa Pierzgę, dla którego ten koncert zorganizowano.

Pan Józef Pierzga, to wieloletni pedagog wychowania fizycznego i muzyki, opiekun wszystkich uzdolnionych dzieci, który wszczepił  w wychowanków zamiłowanie do muzyki i sportu na przełomie ostatniego pokolenia. Współtwórca krempaskiego LOK-u, po prostu fantastyczna osoba. Przed laty z zaangażowaniem walczył o kulturalny rozwój naszej wsi, dzisiaj osłabiony chorobą walczy o życie.

Dlatego zrodził się pomysł o zorganizowanie dzisiejszego koncertu. Sama obecność na koncercie świadczy o tym, że mieszkańcom los pana Józefa leży na sercu, tym bardziej w okresie świątecznym. „Bo co jest człowiek warty, choćby i bardzo bogaty, który przejdzie obok słabszego nie wzruszając swojego?  Nie przegapmy więc chwili i tak jak nas starsi uczyli – kto daje, temu Pan Bóg daje”.

Jako ostatni z artystów wystąpił młody skrzypek Dawid Pietraszek, który w porywającym stylu wykonał Czardasza Montiego. Po zakończeniu koncertu przed kościołem wolontariuszki zbierały do puszek wolne datki na potrzeby leczenia pana Józefa. Organizator zapewnił także dla wszystkich zebranych ciepłe napoje i posiłek, które serwowano w remizie.

Organizatorem charytatywnego koncertu była Fundacja Tradycja, założona przez Franciszka Pietraszka w celu kultywowania tradycji Małych Ojczyzn. Wsparcia udzielić można osobiście do puszki lub na konto bankowe : Fundacja TRADYCJA, Krempachy nr rachunku: 75 1090 1838 0000 0001 3563 41 02.

Gospodarzem świątecznego koncertu był ks. prob. Dariusz Ostrowski oraz Walenty Brzyzek – kościelny.Zzebranych przywitał i  koncert prowadził Józef Lorenc, naświetlenie i nagłośnienie przygotował Michał Krzysztofek, bufet zaopatrzył organizator i anonimowi darczyńcy. Obecna była TV Podhale oraz portale internetowe.

Zdjęcia i tekst: Franciszek Pacyga

 

 

Facebook Comments

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


15 + cztery =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.