Kie chłopcyska pasom krowy…

Były gry i zabawy dziecięce, tańce, przyśpiewki i mnóstwo pozytywnej energii. Zespół Regionalny “Honaj” zaprezentował swój program artystyczny w XVII Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Regionalnych.

XVII Przegląd Dziecięcych Zespołów Regionalnych z terenu gminy Nowy Targ odbył się w sobotę 6 listopada. Tradycyjnie jego gospodarzem był Gminny Ośrodek Kultury w Łopusznej. Tym razem przed jury w składzie: Dorota Majerczyk, Stanisława Trebunia-Staszel i Marta Smulczyńska wystąpiło 8 dziecięcych zespołów regionalnych z terenu nowotarskiej gminy. Byli: Mali Gronkowianie z Gronkowa, Mali Horklowianie z Harklowej, Mali Bielanie z Nowej Białej, Mali Toniecnicy z Krempach, Honaj z Dursztyna, Jaferniocek z Ostrowska, Młodzi Łopuśnianie z Łopusznej i Mali Pyzowianie z Pyzówki. Dzieci konkurowały ze sobą w kategorii wiekowej od 6-14 lat, ale byli też i młodsi uczestnicy. W tym roku – inaczej niż zazwyczaj – kierownicy zespołów regionalnych mieli opracować i przygotować ze swoimi podopiecznymi scenkę rodzajową z elementami gier i zabaw dziecięcych.

Przygotowując nasz program artystyczny, chciałam pokazać, jak wyglądało życie dzieci na Spiszu. Wiemy, że grały i bawiły się w różne zabawy podczas wypełniania swoich obowiązków przy gospodarstwie. W przypadku chłopców było to najczęściej wypasanie krów, a w przypadku dziewczynek zbieranie malin – wyjaśniała instruktorka i choreografka zespołu Ilona Babiak. W opracowanej przez nią scence nie zabrakło więc takich zabaw jak “Ciuciubabka” czy “”Gąski, gąski do domu”oraz typowego dla Dursztyna nazewnictwa miejsc i wzgórz.

Ps. Z dobrze poinformowanych źródeł wiemy, że za program pt. Kie chłopcyska pasom krowy dziewczęta i chłopcy zajęli 2. miejsce.

Gratulacje!

Więcej zdjęć pod: https://24tp.pl/n/87395

Facebook Comments

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


16 + szesnaście =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.