Józef Sowa z tytułem Zasłużony dla Gminy Nowy Targ

Józef Sowa od „Amerykana” dobry młodzian, dursztyński kawaler – tak o naszym Zasłużonym zwykła mawiać Mieczysława Faryniak.

W miniony czwartek 10 lutego podczas XXIX sesji Rady Gminy Nowy Targ tytułem Zasłużony dla Gminy Nowy Targ odznaczono p. Józefa Sowę z Dursztyna.

Odznaczony tym zaszczytem Józef Sowa od ponad 30 lat jest członkiem Rady Sołeckiej, służąc społeczności dursztyńskiej i sołtysom kolejnych kadencji swoją znajomością tematu, mądrością i doświadczeniem.

Ale działalność społeczna to nie wszystkie atuty Pana Józefa. Za młodu tańczył w zespole regionalnym “Dursztynianie”, gościnne występował też w obecnie działającym zespole “Honaj”. To człowiek, na którego zawsze może było liczyć i który nikomu nie odmówił pomocy – czytamy w uzasadnieniu do wniosku o nadanie mu tytułu “Zasłużony”. Od lat czynnie uczestniczy też w pracach miejscowej parafii i sióstr niepokalanek. Wielu nie wyobraża sobie dożynek bez jego pięknego śpiewu. Znakiem rozpoznawczym Pana Józefa jest też praca na różnych szczeblach społeczno-kulturalnych. Nie dalej jak listopadzie 2018 r. podczas obchodów 100. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę  bez wahania wystąpił w roli Józefa Piłsudskiego, przemawiając do ludzi. – To szczerze oddany ziemi spiskiej, człowiek wielkiego serca i wielu talentów. Nadanie mu tytułu Zasłużony jest wyrazem podziękowania za lata społecznej pracy – zapewniał przewodniczący Rady Gminy Nowy Targ Wiesław Parzygnat.

Nie wiadomo, kiedy i gdzie odbędzie się wręczenie przyznanych odznaczeń. Prócz Józefa Sowy tytułem “Zasłużony dla Gminy Nowy Targ odznaczono łącznie 17 osób, m.in. Akiko Miwę z Harklowej, ks. prof. Roberta Nęcka, Mieczysława Wrocławiaka i innych. – Nad innymi kandydaturami radni mieli pewne zawahania. Ale za naszym Panem Józkiem na “tak” zagłosowali wszyscy – podkreślała sołtys wsi Stanisława Sołtys, ucieszona z tego wyróżnienia.

Facebook Comments

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


trzy × 5 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.