IV niedziela Wielkiego Postu – ogłoszenia

IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU (LAETARE) – 10.03.2024 r.

  1. Dziś IV Niedziela Wielkiego Postu. W Kościele katolickim nazywana jest Niedzielą Laetare (niedzielą radości); nazwa ta pochodzi od słów antyfony mszalnej na wejście „Laetare, Jeruzalem (Raduj się, wesel się Jerozolimo). Wyjątkowość IV niedzieli Wielkiego Postu podkreśla także różowy kolor szat liturgicznych. Wyznacza ona bowiem połowę przeżywanego okresu przygotowania paschalnego. Warto uczynić pewne podsumowania i z jeszcze większym zaangażowaniem przeżyć drugą jego część.
  2. W ubiegłą środę zakończyliśmy rekolekcje parafialne. Dziękujemy wszystkim, którzy pobożnie w nich uczestniczyli i dzięki temu uzyskali odpust zupełny, którego udzielił paulin o. Marek Kowalski, nasz rekolekcjonista. Był to czas szczególnego działania łaski Bożej. Bóg zapłać za złożone ofiary, które były przeznaczone na potrzeby i dzieła duszpasterskie stróżów Jasnogórskiego Obrazu Maryi.
  3. Od jakiegoś czasu na stoliku przy wyjściu z kościoła leżą deklaracje przystąpienia do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Jest ona modlitewnym zobowiązaniem podjętym na dziewięć miesięcy w intencji jednego dziecka, które znane jest tylko Panu Bogu, a którego życie jest zagrożone. Zachęcamy do podjęcia się tej pobożnej praktyki. Deklaracje można zachować dla siebie w duchowej tajemnicy przed Bogiem. Można też je złożyć w zakrystii. Zostaną one wysłane do Wydziału Duszpasterskiego Rodzin Kurii Metropolitalnej w Krakowie jako świadectwo włączenia się naszej Parafii w tą pobożną inicjatywę.
  4. Od pewnego czasu na naszej parafialnej tablicy ogłoszeń wisi informacja dotycząca organizowanej przez Sekretariat Misji i Ewangelizacji naszej prowincji zakonnej jubileuszowej pielgrzymki śladami św. Franciszka z Asyżu. Zachęcamy jako franciszkanie do zainteresowania się tą inicjatywą. Pielgrzymka odbędzie się w dniach 19 – 28 września 2024 roku.
  5. W najbliższą środę przypada 11. rocznica wyboru papieża Franciszka. Ojciec Święty nie przestaje prosić o modlitewne wsparcie, dlatego w jego intencji będziemy się modlić w środę na wieczornej Mszy Świętej.
  6. W ramach Wielkiego Postu zachęcamy do zgłębienia tematu organizowanych na terenie naszej archidiecezji Misteriów Męki Pańskiej. Jest to pobożna inicjatywa ukazania na podstawie opisów ewangelicznych tego, co wydarzyło się w czasie Triduum paschalnego. Najbardziej znanym jest oczywiście misterium organizowane w Kalwarii Zebrzydowskiej. Ale nie mniej interesującym jest to organizowane przez Zgromadzenie Salezjanów w Krakowie. Już od ponad 90 lat właśnie salezjanie z krakowskiego seminarium zapraszają w wielkopostne weekendy na Misterium Męki Pańskiej. W tym roku salezjanie wraz z zespołem “Ziemia Boga” i reżyserem Marcinem Kobierskim stworzyli niezwykłe Misterium Męki Pańskiej”, które warto zobaczyć w ramach przygotowań do Świąt Wielkanocnych.
  7. Przez cały okres Wielkiego Postu w naszej świątyni parafialnej odprawiane są nabożeństwa pasyjne. Porządek nabożeństw wywieszony jest w gablocie i umieszczony jest na naszej stronie internetowej.
  8. W poniedziałek w czasie wieczornej Mszy św. modlimy się o święte powołania do życia kapłańskiego i zakonnego za wstawiennictwem św. Franciszka z Asyżu. We wtorek wieczorem czcimy św. Antoniego z Padwy. Po nabożeństwach uczczenie relikwii świętych patronów.
  9. Wszystkim, którzy w tym tygodniu obchodzić będą urodziny, imieniny bądź jubileusze życzymy obfitości łask Bożych i szczególnej opieki świętych patronów a w szczególności Matki Bożej.
  10. Dziękujemy za utrzymanie czystości w kościele. W tym tygodniu do tej pracy zapraszamy pana Martina Smagę z ul. Długiej.

 

——————————————————————————————————

Porządek nabożeństw pasyjnych

W naszej świątyni nabożeństwa pasyjne odprawiane są w następującym porządku. Przez cały okres Wielkiego Postu w środy i piątki o 17. 30 nabożeństwo drogi krzyżowej. W niedzielę nabożeństwa pasyjne rozpoczynamy o godzinie 16.00 drogą krzyżową. Następnie nabożeństwo gorzkich żali z kazaniem pasyjnym, przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. Na koniec ucałowanie relikwii Krzyża Świętego. Ofiara z gorzkich żali będzie przeznaczona na kwiaty do Bożego Grobu. Za odprawienie tych nabożeństw można zyskać odpust zupełny.

 

Facebook Comments

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


dwanaście + 17 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.