Informacja w sprawie pojemników na odpady komunalne

Szanowni Mieszkańcy Gminy Nowy Targ,

zgodnie z UCHWAŁĄ NR XXXV/360/2018 RADY GMINY NOWY TARG z 6 września 2018 r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Nowy Targ.

& 6.1. Właściciel nieruchomości zapewnia utrzymanie czystości i porządku przez wyposażenie nieruchomości:

1) w pojemniki umożliwiające mechaniczne zbieranie przez przedsiębiorcę odpadów pozostałych po segregacji niesegregowanych odpadów zmieszanych oraz utrzymywanie ich w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym, z zastrzeżeniem, o którym mowa § 2 ust. 5 niniejszego regulaminu.

W związku z powyższym informuję, że pojemniki na odpady wydawane przez Gminę Nowy Targ w styczniu 2014 roku są po okresie gwarancyjnym a ich średnia przydatność do użytku wynosiła 5 lat. Podczas każdego odbioru odpadów pojemniki są wielokrotnie wytrzepywane i bardzo często pokłosiem takiego stanu rzeczy są ich uszkodzenia mechaniczne szczególnie w niekorzystnych zimowych warunkach atmosferycznych.

Właściciel nieruchomości głównie ze względu na bezpieczeństwo pracowników firmy odbierającej odpady obowiązany jest do utrzymywania pojemników w należytym stanie technicznym poprzez dokonywanie przeglądów, konserwacji oraz wymiany w przypadku uszkodzenia lub zniszczenia uniemożliwiającego ich dalsze użytkowanie.

Pojemniki do zbierania odpadów komunalnych powinny być znormalizowane, sprawne technicznie, szczelne, posiadać zamykane klapą otwory wsypowe oraz być przystosowane do opróżniania przez samochody specjalistyczne. Zgodne zobowiązującą normą PN-EN 840-1:2013-05, czyli powinny być przystosowane do mechanicznego opróżniania ich przez specjalistyczne pojazdy za pośrednictwem chwytaków grzebieniowych.

Przy zakupie należy zwrócić uwagę, czy pojemnik spełnia właśnie tą normę – w ofercie sprzedażowej często bowiem oferowane są pojemniki, które nie są przystosowane do mechanicznego opróżniania ich przez specjalistyczne pojazdy zarówno pod względem konstrukcyjnym jak i wytrzymałościowym.

Kierownik Referatu ds. Gospodarki Odpadami

 

Facebook Comments

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


8 − 3 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.