Figura Matki Bożej Anielskiej nawiedziła Dursztyn

Sobota 5 marca miejscowej wspólnocie franciszkańskiej i wspólnocie parafialnej upłynęła pod znakiem peregrynacji figury Matki Bożej Anielskiej – Patronki Prowincji Zakonu Braci Mniejszych. Pozostanie w Dursztynie do 11 marca.

Prowincja Matki Bożej Anielskiej Zakonu Braci Mniejszych, do której przynależą i rezydujący w Dursztynie franciszkanie, będzie w 2023 r.  świętować  400-lecie swojego istnienia. Z tej okazji władze zakonne wyznaczyły trzy główne wydarzenia towarzyszące przeżywaniu tego doniosłego Jubileuszu. Pierwszym jest Peregrynacja Figury Matki Bożej oraz związane z nią okolicznościowe nabożeństwa i Msze św. Drugim planowana na rok 2022 wystawa w Pałacu Sztuki w Krakowie, ukazująca dziedzictwo Prowincji na przykładzie dzieł sztuki, przedmiotów sakralnych i archiwaliów. A trzecim sesja naukowo – formacyjna w WSD Bronowicach Wielkich w 2023 r. Obchody Jubileuszu 400-lecia rozpoczęły się już 25 marca 2021 r. w uroczystość Zwiastowania Pańskiego Mszą św. inaugurującą w Zakliczynie (najstarszym klasztorze Prowincji), a zakończą Eucharystią w Katedrze Wawelskiej 25 marca 2023 r.

I choć Peregrynacja figury Matki Bożej Anielskiej ściśle wiąże się ze wspólnotą zakonną naszych franciszkanów, to o. Józef i o. Arnold wspólnie zdecydowali, że obecnością ich Patronki nacieszą się też parafianie. Dlatego w sobotnie popołudnie w uroczystej procesji delegacja strażaków OSP Dursztyn przeniosła figurę Matki Bożej z klasztoru do kościoła. Figurze towarzyszyli ojcowie, którzy z nią do nas przyjechali: tj. o. Nikodem Gdyk, komisarz Ziemi Świętej, o. Mariusz Żychowicz i o. Łukasz Buksa.

Wniesienie figury do kościoła i ustawienie jej u stóp ołtarza nastąpiło przy wtórze pieśni “O Maryjo, witam Cię”. Zaraz potem o. Łukasz Buksa poprosił o. proboszcza o przyjęcie, powitanie i zawierzenie Matce Bożej wszystkich spraw związanych z podległą mu parafią. Po tym, gdy przedstawiciele poszczególnych stanów powitali uroczyście Matkę Bożą, a o. proboszcz odmówił koronkę do Siedmiu Radości Matko Bożej, odprawiona została uroczysta, koncelebrowana Msza św. z okolicznościowym kazaniem. Czas po jej zakończeniu, aż do godz. 20.30 wykorzystano na czuwanie i osobistą modlitwę wiernych. Preludium do zaplanowanego na godz. 21.00 Apelu Jasnogórskiego była konferencja wygłoszona przez o. Mariusza Żychowicza.

Również przez cały następny dzień na każdej Mszy św. o. Łukasz Buksa wygłaszał do wiernych okolicznościowe kazanie związane z przybyciem do Dursztyna figury Matki Bożej. I tu zwrócił obecnym uwagę na wyjątkowość rozpoczętego właśnie Wielkiego Postu. Po pierwsze przez wzgląd na toczące się na Ukrainie działania wojenne i związane z nimi tragedie ludzkie. Po drugie z powodu uroczystości 400-lecia istnienia Prowincji Matki Bożej Anielskiej Zakonu Braci i obecności w kościele ich Patronki. A po trzecie dlatego, że po raz kolejny dostaliśmy wyjątkową szansę przyjrzenia się naszej wierze i naszemu funkcjonowaniu w społeczeństwie. I jakby na potwierdzenie tych słów głoszący kazanie franciszkanin zaprosił swoich słuchaczy do odnalezienia w czytanym w tym dniu Słowie Bożym wskazówek, jak właściwie przeżyć ten czas…

Figura Matki Bożej Anielskiej zostanie w naszym kościele do piątku 11 marca. Wykorzystajmy ten czas do osobistej modlitwy i kontemplacji. Zwłaszcza do modlitwy o pokój!

Zdjęcia: o. Nikodem Gdyk OFM

 

Facebook Comments

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


5 × 4 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.