Honaj i 100. rocznica powrotu Spisza do Polski

Wtorek 28 lipca upłynął Łapszom Niżnym i całemu Spiszowi pod znakiem świętowania 100. rocznicy powrotu części Spisza do Polski.

Na uroczystości, których gospodarzem był wójt Jakub Jamróz, przybyli: reprezentanci bratniej Orawy, przedstawicielka krakowskiego Instytutu Pamięci Narodowej Cecylia Radoń, marszałek Sejmu Marek Kuchciński wraz z poseł Anną Paluch, radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Marek Wierzba i wielu, wielu innych.

Fot. Julian Kowalczyk
Fot. Julian Kowalczyk

Mszę św. koncelebrowaną odprawiono w kaplicy przy kościele św. Kwiryna w Łapszach Niżnych, a okolicznościowe kazanie wygłosił kapelan Związku Podhalan ks. Władysław Zązel. Po Mszy św. złożono kwiaty na grobie Józefa Wiśmierskiego, nauczyciela ze Lwowa, jednego z polskich działaczy plebiscytowych, który starania o polskość Spisza przypłacił życiem. Odsłonięto także zdjęcie pamiątkowe, na którym uwiecznieni zostali bojownicy sprawy spisko-orawskiej: Wojciech Halczyn z Lendaku, ks. Ferdynand Machay i Piotr Borowy, którzy reprezentowali polskie interesy na konferencji w Paryżu.

Fot. Julian Kowalczyk

Spod kościoła zebrani przeszli pod budynek Urzędu Gminy w Łapszach Niżnych, gdzie podniesiono na maszt flagę polską i odsłonięto księgę pamiątkową (na obelisku), upamiętniająca 100. rocznicę odrodzenia się Rzeczpospolitej. Wymownym spisko-orawskim akcentem tej części uroczystości była odśpiewana przez zespół Honaj Rota spisko-orawska.

Fot.: Krystyna Waniczek

Uroczystości zakończyły się emisją filmu pt. „Prawo do Polski” w reżyserii Dariusza Walusiaka, w którego nagrywaniu w 2018 r. wziął także udział zespół Honaj.

Z historii:

Upadek państw zaborczych w 1918 r. i odrodzenie się Rzeczpospolitej było dopiero początkiem walki o granice państwa. Głównymi obszarami sporu z Czechosłowacją okazały się Zaolzie oraz Spisz i Orawa. W roku 1920, gdy bolszewickie wojska podchodziły pod Warszawę, Polacy musieli porzucić plan przeprowadzenia plebiscytu i zaakceptować decyzję Rady Ambasadorów. 28 lipca 1920 r. przyznano nam zaledwie kilkanaście spiskich wsi.

 

Facebook Comments

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


cztery × 2 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.