Zebranie wiejskie – zagadnienia

W niedzielę 29 września 2019 r. w remizie OSP w Dursztynie odbyło się zebranie wiejskie z udziałem zastępcy wójta gminy Nowy Targ Marcina Kolasy, sołtysa wsi Dursztyn Stanisławy Sołtys, radnego Krzysztofa Waniczka oraz mieszkańców Dursztyna w liczbie 37 osób.

Po czynnościach organizacyjnych wyłoniono protokolanta zebrania Krystynę Waniczek, a następnie przedstawiono kolejne punkty do omówienia.

  1. Na początek sołtys wsi Stanisława Sołtys przedstawiła przybyłym porządek zebrania. Jej propozycję  przyjęto jednogłośnie.
  2. Drugim punktem zebrania był podział środków funduszu sołeckiego na 2020 r. w kwocie 31.524,02 zł. Jednogłośnie ustalono, że pieniądze te zostaną wykorzystane na remont dróg. Poddany wniosek przegłosowano. Nie było głosów przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu.
  3. Trzecim punktem zebrania wiejskiego była dyskusja i wolne wnioski. I tu mieszkańców nurtowały następujące zagadnienia:
  • montaż solarów – zastępca wójta poinformował, że Gmina Nowy Targ jest liderem w projekcie OZE (dofinansowanie na 4 typy instalacji: solary, fotowoltaika, pompy ciepła i kotły na biomasę), w którym uczestniczy 10 gmin z różnych części Małopolski, a łączna wartość projektu to 54 mln. zł. Na terenie gminy Nowy Targ ma być wykonanych najwięcej, bo aż 1700 instalacji. Przetarg na wykonanie tego zadania jest na etapie przygotowywania i do 2 tygodni powinien zostać ogłoszony. Instalacje natomiast ruszą po nowym roku.
  • możliwość uzyskania refundacji na piec na pellet zakupiony poza programem – wicewójt Kolasa poinformował, że nie jest to możliwe.
  • montaż fotowoltaiki na budynkach gospodarczych – Marcin Kolasa poinformował, że istnieje taka możliwość, ale obecnie przy stawce 23% VAT, a nie 8%. Nadmienił natomiast, że planowane są zmiany w rozporządzeniu. Więcej na ten temat będzie więc wiadomo później.
  • zabezpieczenie przepustu przy drodze powiatowej pod Dziołem.

4. Po dyskusji i wolnych wnioskach sołtys wsi poinformowała, że w Łopusznej na ul. Polnej (obok oczyszczalni ścieków) działa Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów, do którego można zwozić odpady wielkogabarytowe i odpady problematyczne. Punkt jest czynny 2 razy w tygodniu, tj. w środy i w soboty. (Więcej o jego działaniu w gablocie z ogłoszeniami). To, czy w 2020 r. będzie kontynuowane zbieranie odpadów po wioskach, zależeć będzie od rozstrzygnięć przetargu.

6. Na koniec Stanisława Sołtys podziękowała tym, którzy dbają o czystość swoich posesji i tym, którzy sprzątają po swoich krowach. Zaapelowała też o nieciągnięcie drzew z lasu i nieniszczenie dopiero co wyremontowanych dróg przez nadmiernie załadowane drzewami samochody.

 

Facebook Comments

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


piętnaście − trzynaście =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.