Zebranie wiejskie – zagadnienia

30 września 2018 r. w remizie OSP w Dursztynie odbyło się zebranie wiejskie z udziałem wójta gminy Nowy Targ Jana Smarducha, sołtys wsi Dursztyn Stanisławy Sołtys oraz mieszkańców Dursztyna w liczbie 49 osób.

Po czynnościach organizacyjnych wyłoniono protokolanta zebrania Krystynę Waniczek, a następnie przedstawiono kolejne punkty do omówienia.

 1. Na początek sołtys wsi Stanisława Sołtys przedstawiła zebranym kwestię konieczności podziału środków funduszu sołeckiego na 2019 r. Jest to kwota 30.744,93 zł.
 2. Drugim punktem zebrania była dyskusja wokół przeznaczenia tych środków. Jednogłośnie ustalono, że zostaną one wykorzystane na remont dróg. Poddany wniosek przegłosowano. Nie było głosów przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu.
 3. Trzecim punktem zebrania wiejskiego było omówienie spraw bieżących. I tu poruszono następujące zagadnienia:
 • sprawę utwardzenia kruszywem drogi Za Górą – sołtys wsi apelowała o nieruszanie hałd składowanych pod Kirą,
 • projekt planowanego chodnika przy drodze powiatowej – od Zdzisława Sowy do przystanku koło kościoła,
 • kwestię odszkodowań z powiatu za budowę chodnika przy ul. Długiej,
 • zrealizowanie ze środków powodziowych drogę Do bacy – asfalt już jest, pozostaje jeszcze zrobić pobocza i założyć korytka. Ich przewidywany koszt to 25 tys. – konieczność zabezpieczenia tej kwoty przegłosowano jednomyślnie,
 • realizowanego ocieplenia remizy,
 • konieczności sprzątania po krowach i dbania o porządek,
 • kradzież pastucha pod Skałką i zniszczenia bali – sołtys wsi apelowała o czujność i zgłaszanie takich wypadków policji,
 • niszczenia przez motocyklistów pól, lasów i Zoru,
 • potrzebę uregulowania stanu prawnego ul. Pod Skałką.

4. W ramach dyskusji i wolnych wniosków powrócono do tematu odwlekającej się w czasie budowy sali gimnastycznej przy szkole podstawowej, zadano też pytanie o możliwość budowy w Dursztynie oczyszczalni ścieków, ewentualnie podłączenia wioski do oczyszczalni powstającej w Krempachach. Wójt przedstawił też zebranym zasady pozyskania środków z programu „Czyste powietrze”.

5. Osobnym punktem zebrania było głosowanie nad przyjęciem uchwały Rady Parafialnej z 27.05.2018 r., regulującej zasady pochówków na cmentarzu parafialnym. 47 głosów było za, 2 głosy przeciw.

6. Na koniec sołtys wsi wspomniała o zbliżających się wyborach samorządowych. W tym roku do Rady Gminy startuje obecny radny Krzysztof Waniczek, na wójta gminy obecny wójt Jan Smarduch oraz radny z Ostrowska Łukasz Gromada, a do Rady Powiatu ona sama. Apelowała o dużą frekwencję i poparcie.

Facebook Comments

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


five × five =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.