Rozpoczęło się Triduum Paschalne

“Chrystus w tajemnicy Wielkiego Czwartku klęka przed człowiekiem, by człowiek mógł z wiarą uklęknąć przed Bogiem”.

W Wielki Czwartek  wspominamy Ostatnią Wieczerzę oraz ustanowienie przez Chrystusa sakramentów – Eucharystii i kapłaństwa. Z tej okazji o. Józef i o. Arnold otrzymali wiązanki kwiatów i najserdeczniejsze życzenia.

Triduum Paschalne rozpoczęła Msza Wieczerzy Pańskiej. W jej trakcie wysłuchaliśmy czytań opowiadających o Mojżeszowych zaleceniach na temat przygotowania Paschy oraz o ustanowieniu przez Chrystusa Eucharystii. Tematowi temu, a zwłaszcza wypełnianiu słów Pana Jezusa: “To czyńcie na moją pamiątkę” poświęcone było kazanie o. proboszcza. – Odpowiedz sobie teraz na pytanie, czy po wyjściu z kościoła zdobyłbyś się na umycie nóg swojej żonie? Albo ty – czy obmyłabyś stopy męża, rodziców czy dzieci? – zapytywał z pasją o. proboszcz, gdyż – co podkreślał – za słowami muszą iść czyny, bo wiara bez czynów jest pusta!

Ale Wielki Czwartek to też początek wymownej ciszy w Kościele. W trakcie pieśni “Chwała na wysokości Bogu” po raz ostatni zabrzmiały wszystkie kościelne dzwony. Od tej pory aż do pieśni “Chwała” śpiewanej podczas Wigilii Paschalnej usłyszymy tylko głuchy klekot drewnianej kołatki. Cisza ta ma przypominać nam zdradę Judasza i uwięzienie Jezusa Chrystusa przez wysłanników Sanhedrynu. Zgasła też wieczna lampka przed ołtarzem.

Ostatnim symbolem, którego podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej doświadczyliśmy, było przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy i ogołocenie ołtarza z obrusu. Gest ten nawiązuje do modlitwy Chrystusa w Ogrójcu, do Jego aresztowania i wtrącenia do więzienia.

Adoracja przed Panem Jezusem w Ciemnicy potrwa do godz. 22.00.

Facebook Comments

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


17 + 19 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.