Zespół Regionalny “Honaj”

Zespół Regionalny ,,Honaj” został założony w kwietniu 2007 roku z pomocą działaczy Związku Polskiego Spisza przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łopusznej. Nazwa zespołu wywodzi się od wzgórza, na którym stoi willa “Wichrówka” – miejsce ważne dla mieszkańców Dursztyna, gdyż podczas II wojny światowej znajdował się w niej punkt spotkań kurierów na szlaku kurierskim z Węgier do Polski.

Zespół “HONAJ” tworzy grupa taneczna składająca się z dzieci i młodzieży z Dursztyna oraz przygrywającej im kapeli. Instruktorem zespołu jest Ilona Babiak, kapeli – Leszek Szewczyk, natomiast funkcję kierownika pełni sołtys wsi – Stanisława Sołtys. Zespół z roku na rok powiększa swoją liczebność. Obecnie składa się z trzech grup: dziecięcej (powstałej ponad rok temu), młodzieżowej (tańczącej już od 5 lat) i dorosłej (występującej okazjonalnie).

Tancerze “Honaja” od początku swojego istnienia do chwili obecnej występowali z programem folkloru spiskiego na przeglądach i konkursach w takich miejscowościach, jak: Niedzica, Łopuszna, Ludźmierz i Bukowina Tatrzańska, prezentując m.in:

  • “Ogrywanie moji”,
  • “Wykopki u ryftorza”,
  • “Po odpuście”,
  • “Na borówki”.

Członkowie zespołu gościnnie występowali również na scenach w: Krynicy Zdroju, Ochotnicy Górnej, Krościenku, Czorsztynie oraz na Węgrzech.

Największe osiągnięcia zespołu:

  • 2008 rok – laureat Międzywojewódzkiego Przeglądu Dziecięcych Zespołów ,,Taneczny Krąg” w Przemyślu,
  • 2009 roku – występ na Międzynarodowym Festiwalu Folk Fiesta Nysa oraz na XXXIII Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce,
  • 2010 rok – uczestnictwo w Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Zespołów „Święto Dzieci Gór” w Nowym Sączu,
  • 2013 roku – nagroda specjalna na Międzywojewódzkim Przeglądzie Dziecięcych Zespołów ,,Taneczny Krąg” w Przeworsku.

Poniżej galeria zdjęć zespołu:

1. “Ogrywanie moji”

2. XI Przegląd Zespołów Regionalnych w Łopusznej:

3. Wyjazd na Węgry:

4. Promocja “Słownika gwary” w Nowej Białej:

5. Inne:

Facebook Comments