Zebranie wiejskie – ustalenia

27 września 2024 r. w remizie OSP odbyło się zebranie wiejskie z udziałem wójta gminy Nowy Targ Wiesława Parzygnata.

Osób, które podpisały się na liście, było 32. Na początek wyłoniono protokolanta, Krystynę Waniczek. Po tych czynnościach organizacyjnych sołtys wsi Stanisława Sołtys przedstawiła przybyłym porządek zebrania, na który złożyły się:

  1. Podział funduszu sołeckiego na 2025 r.,

  2. Dyskusja i wolne wnioski,

  3. Sprawy bieżące.

Pierwszą poddaną pod dyskusję sprawą było przeznaczenie funduszu sołeckiego w kwocie 38.287,94 zł. Zaproponowano, żeby w całości przeznaczyć go na remont dróg. Uchwałę nr 1 – przeznaczenie środków funduszu sołeckiego na remont dróg przyjęto jednogłośnie. W tym miejscu pani sołtys wyjaśniała, że wraz z Rada Sołecką skłania się w stronę remontu nawierzchni i korytek na początku ul. Zielonej (odcinek wzdłuż klasztornego płotu), przy czym ważna tu będzie współpraca ze Spółką Wodną w zakresie uszczelnienia magistrali.

Drugim punktem zebrania była dyskusja i wolne wnioski. I tu obecni na sali przedstawicie Spółki Wodnej zaapelowali do wójta o dofinansowanie do koniecznych remontów wodociągu, argumentując swoją prośbę potrzebą modernizacji magistrali. W odpowiedzi na ich wniosek wójt Wiesław Parzygnat zauważył, że Gmina Nowy Targ nie jest właścicielem wodociągu w Dursztynie, dlatego prośba władz Spółki Wodnej nie może zostać rozpatrzona pozytywnie. Po długiej i gorącej dyskusji, w której podniesiono, że w interesie Gminy bardziej leży samostanowienie się Spółki Wodnej, tj. istniejący stan rzeczy, niż przejmowanie wodociągu na własność, wójt zadeklarował, że wraz z panią sołtys rozezna u skarbnika Gminy, co można w tej sprawie zrobić.

Zapytano też wójta o termin uruchomienia w Gminie Nowy Targ dofinansowania do budowy przydomowych oczyszczalni, gdyż wobec braku kanalizacji i drożyzny przy korzystaniu z opróżniania szamb przez prywatnych przewoźników dla wielu mieszkańców jest to potrzeba nagląca. Tu wójt Parzygnat zauważył, że na ten cel Gmina będzie musiała zaangażować środki własne, przy czym w pierwszej kolejności chce dokładnie rozeznać temat, możliwości technicznych takich oczyszczalni, by w długoterminowym okresie nie doszło do degradacji środowiska. Prosił obecnych o cierpliwość, wskazując na inne – już realizowane projekty, jak choćby dotacje do wymiany pieców na nowe oraz chęć zorganizowania przez Gminę spotkania z radnymi, by wspólnie wypracować, w jakie projekty w przyszłości się zaangażować.

Zapytany o termin budowy nowej szkoły, wójt Gminy Nowy Targ zaznaczył, że wszystkie zainteresowane strony satysfakcjonuje zaproponowana przez projektanta koncepcja, przy czym w pierwszej kolejności będzie jednak budowana szkoła w Harklowej (koszt 20 mln zł). Dopiero po jej wybudowaniu będzie można przystąpić do projektu, stosownych pozwoleń oraz rozpoczęcia budowy w Dursztynie nowej szkoły. Zapewnił jednakże, że w najbliższym terminie będzie przeprowadzone asfaltowanie dojazdu do szkoły, wymiana szamba na nowe oraz wymiana pieca węglowego na pellet.

Na prośbę zainteresowanych wójt Parzygnat przybliżył też obecnym zagadnienia związane z audytem krajobrazowym. Wyjaśnił, jakie niedogodności dla mieszkańców południowej Polski niosłoby jego przegłosowanie przez radnych wojewódzkich (strefy chronione, Park Spiski, wyłączenie z zabudowy, zakaz wycinki starych drzew i inne). Zaznaczył, że staraniem władz nowotarskiej gminy oraz gmin sąsiednich zebrano aż kilka tysięcy głosów sprzeciwu mieszkańców, które przedstawiono w Sejmiku Małopolski. Jak i czym to się skończy, czas pokaże…

Następną sprawą poruszoną podczas dyskusji był brak dopłat do biletów MZK dla młodzieży z Dursztyna uczącej się w Zespole Szkół Rolniczych przeniesionych na czas budowy nowej szkoły do Ludźmierza. I tu wójt wyjaśnił, że dopłaty dla 8 wsi przegłosowali radni, dlatego Gmina musiała się do nich dostosować, zapisze sobie jednak uwagi z sali.

Ostatnim punktem tego zebrania były sprawy bieżące. Tu pani sołtys wymieniła rzeczy, które zostały zrobione w ostatnim czasie. Były to: cząstkowy (przy użyciu destruktu) remont nawierzchni 2 dróg, montaż luster na ul. Zielonej i Krótkiej oraz przycięcie gałęzi wokół latarni na ul. Zielonej i Słonecznej. Podziękowała też wszystkim tym, którzy dbają o czystość wioski. Zaapelowała do rolników o sprzątanie po krowach (zwłaszcza na ul. Słonecznej) oraz nieniszczenie dróg. Prosiła też o odśnieżanie chodników zimą oraz podkreśliła, że chęć wywiezienia gruzu i innych materiałów pod Kirę musi być wcześniej zgłoszona u niej lub u Krzysztofa Waniczka.

Na koniec pani sołtys podkreśliła, że zaplanowanych na 6 października wyborów władz sołeckich w Dursztynie nie będzie, gdyż ona była jedyną zarejestrowaną kandydatką na sołtysa, a na członków Rady Sołeckiej zgłosiło się tylko 5 kandydatów. Korzystając z okazji, wspólnie z wójtem Wiesławem Parzygnatem, podziękowała ustępującym członkom rady, tj. Józefowi Sowie i Kazimierzowi Hornikowi za ich długoletnie wsparcie doradcze i pracę.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


4 × trzy =