Zanieśli Panią do szkoły

Tegoroczne Święto Szkoły wyjątkowo rozpoczęło się w Kaplicy Ducha Świętego na Skałce.

Po krótkiej przemowie o. proboszcza i wspólnej modlitwie, uczniowie zanieśli do szkoły obraz ufundowany przez o. Macieja Kaczmarczyka, przedstawiający portret Mieczysławy Faryniak. Po umieszczeniu go w holu, rozpoczęła się IV edycja szkolnego Konkursu Wiedzy o Mieczysławie Faryniak.

Na początek głos zabrała organizatorka – p. Aleksandra Kachniarz, która przywitała wszystkich obecnych oraz przedstawiła jury: p. Krystynę Szewc – autorkę książki o Pani Faryniak pt. „Tchnienie Ducha spoczęło na tej skałce”, o. Józefa Kiełbasę – proboszcza oraz s. Lucynę ze zgromadzenia Sióstr Pasterzanek.

W pierwszej części konkursu uczniowie musieli zaprezentować swoją wiedzę. Przedstawiciele klas IV, V, VI i VII wylosowali pytania, na które wszyscy udzielili pełnych odpowiedzi. Aby możliwe było wyłonienie zwycięzców, dodatkowo zadano im pytanie: „Za co podziwiają Panią ze Skałki?”. Po wypowiedziach wszystkich uczestników jury ogłosiło, że wygrała klasa IV w składzie: Marek Gromada, Anna Knurowska, Patrycja Kowalczyk.

Następnie przez przedstawicieli poszczególnych klas zostały wyrecytowane wybrane wiersze poetki. Najlepiej zaprezentował się Michał Kaczmarczyk z klasy V.

W kolejnych konkurencjach można było posłuchać samodzielnie przygotowanych i pięknie wykonywanych piosenek oraz wierszy lub haseł dotyczących p. Faryniak. W wykonaniu piosenki najlepsza okazała się klasa VII, a najbardziej spodobał się wiersz klasy VI, wyrecytowany przez Anetę Łętowską.

W ostatniej konkurencji aktorzy z poszczególnych klas przedstawili scenki z życia Pani ze Skałki. Można było zobaczyć jak uczyła dursztyńskie dzieci szycia (klasa IV), jak pomagała więźniowi Franciszkowi (klasa V), jak uratowała rodzinę żydowską (klasa VI) oraz jak przekazała Skałkę Siostrom Niepokalankom (klasa VII). Zauważony został tu trud włożony w naukę obcego języka przez Weronikę Sowę oraz Mikołaja Chmielaka, jednak zwycięzcami okazali się uczniowie z klasy V w składzie: Katarzyna Kaczmarczyk, Aleksandra Błachut i Michał Kaczmarczyk oraz uczniowie klasy VII, tj.: Aleksandra Sołtys, Kinga Waniczek i grające wraz z nimi Karolina Surma i Julia Hornik. Zwycięzcy poszczególnych konkurencji otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców oraz o. proboszcza.

Na koniec p. Kachniarz podziękowała uczestnikom, jury, członkom samorządu uczniowskiego oraz wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację uroczystości. Po niej głos zabrała przewodnicząca jury – p. Krystyna Szewc, która opowiedziała krótko o swojej znajomości z p. Mieczysławą Faryniak oraz podziękowała za organizację konkursu.

Uroczystość ta była niezwykle ważna dla społeczności szkolnej, wszyscy mogli poznać bliżej wspaniałą postać, którą jak sami mówili, podziwiają za wielką odwagę, niezłomną wiarę oraz zaangażowanie w życie dursztynian. Uczniowie również mieli możliwość zaprezentowania swojej wiedzy oraz wielu talentów.

W Szkole Podstawowej 29 listopada był więc dniem pełnym zachwytu i wzruszeń!

Tekst: Edyta Knurowska

Nagranie: Paweł Kubuszek

 

Zdjęcia: Edyta Knurowska

Facebook Comments

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


jeden × dwa =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.