Z czym warto łączyć witaminę C w suplementacji?

Witamina C to bez wątpienia najpopularniejsza z witamin, jeśli w ogóle można tak o którejś z tych substancji powiedzieć.

Kwas askorbinowy bo nim jest witamina C, jest dostępny w wielu różnych, popularnych owocach i warzywach, a także różnego rodzaju potrawach, przekąskach itp. Jego właściwości zdrowotne są nieocenione, a sama witamina C jest także jednym z najsilniejszych antyoksydantów, czy też przeciwutleniaczy. Oznacza to, że hamuje ona wpływ stresu oksydacyjnego na organizm, który jest odpowiedzialny za wiele negatywnych procesów w organizmie.

Jest to możliwe z uwagi na fakt, że witamina C wymiata wolne rodniki tlenowe z organizmu, które są odpowiedzialne za działanie wspomnianego stresu. Są one odpowiedzialne za procesy starzenia się organizmu, wiele różnych i groźnych chorób, w tym także tych nowotworowych. Co więcej, kwas askorbinowy ma pozytywny wpływ na układ odpornościowy i bardzo często jest zalecany do suplementacji przy okazji przeziębienia i grypy w celu szybszego powrotu do zdrowia. Nic zatem dziwnego, że witamina C jest tak popularna. Jednak często jest ona dostępna w tzw. preparatach wieloskładnikowych, które zawierają różnego rodzaju substancje odżywcze i to właśnie im warto się przyjrzeć.

Witamina C w preparatach wieloskładnikowych

Oczywiście nie brakuje suplementów diety zawierających witaminę C, które należy rozpatrywać w kategoriach prozdrowotnych. Jednak z uwagi na prozdrowotny wpływ kwasu askorbinowego, jest on także częstym składnikiem wszelkiego rodzaju preparatów wieloskładnikowych, multiwitaminowych itp. Przy tym warto wspomnieć o fakcie, że wiele witamin lub minerałów przyjmowanych w tym samym czasie, może wzajemnie wykluczać swoje działanie. Co to oznacza?

Pomimo suplementacji określonymi związkami, mogą być one np. nie przyswajane przez organizm, a od razu wydalane lub co gorsza, wchodzą ze sobą w niebezpieczne reakcje. Z tego względu warto wiedzieć, jakiego rodzaju witaminy i minerały, można bezpiecznie przyjmować ze sobą, a które nawet wzmacniają wzajemnie swoje działanie – bo takie sytuacje także mają miejsce. Jak jest w przypadku witaminy C?

Jeśli zależy nam głównie na działaniu antyoksydacyjnym witaminy C, warto sięgnąć po suplement diety zawierający także bioflawonoidy, które są naturalnymi substancjami, a wiele z nich ma właściwości przeciwutleniające. Taki suplement diety w swojej ofercie posiada m.in. Allnutrition – Witamina C z bioflawonoidami, która dostępna jest w sklepie SFD. 

Co jeszcze warto wiedzieć o łączonej suplementacji witaminy C?

Warto przede wszystkim wiedzieć to, czego lepiej nie łączyć z suplementacją witaminy C. Przykładem może być chociażby witamina B12, zwana także kobalaminą. Ta druga z nich, może negatywnie wpływać na zdolność przyswajania witaminy C, a w związku z tym suplementacja nie będzie okazywała się skuteczna. Warto jednak pamiętać, że kwas askorbinowy posiada całe mnóstwo ciekawych właściwości. Jednymi z wielu jest m.in. zwiększanie możliwości organizmu, przyswajania wartościowych substancji odżywczych.

Witamina C ułatwia przyswajanie m.in. żelaza i często w celu wyrównania jego poziomu w organizmie, sprawdza się także kwas askorbinowy i przepisuje także jego suplementację. To oczywiście tylko przykłady, które raz jeszcze podkreślają, jak ważna jest świadoma suplementacja i najlepiej jeśli jest ona konsultowana ze specjalistą. Gdy już wiemy jakie preparaty należy w naszej sytuacji przyjmować, warto pamiętać o ofercie sklepu SFD, gdzie znaleźć można suplementy diety na wszelkiego rodzaju okazje, które pomogą zadbać o zdrowie.

Facebook Comments

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


dwa × cztery =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.