XXVI Święto Gwary Góralskiej – osiągnięcia naszych

30 października w Gminnym Ośrodku Kultury w Łopusznej odbył się XXVI Konkurs Recytatorów i Gawędziarzy pod nazwą “Święto Gwary Góralskiej”. Wzięli w nim udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z terenu gminy Nowy Targ.

W atmosferę konkursu wprowadził uczestników poeta z Nowego Targu Roman Dzioboń, który zwrócił zebranym uwagę na to, czym jest gwara, będąca językiem ich przodków.

Uczestników oceniały dwie komisje. W skład pierwszej wchodzili: Anna Mlekodaj – przewodnicząca, Roman Dzioboń i Ewa Iwulska; a w skład drugiej: Wanda Szado- Kudasik – przewodnicząca, Ewa Pietrzak oraz Maria Bednarczyk.

W konkursie wzięło udział 52 uczniów z 15 szkół podstawowych, 5 gimnazjów i Wiejskiego Domu Kultury w Krempachach. Z Dursztyna nagrodzeni zostali:

  • w kategorii klasy IV – VI “gawędy” – Patryk Sowa z kl. VI Szkoły Podstawowej w Dursztynie, który zajął III miejsce,
  • w kategorii gimnazja “gawędy” – Marzena Sowa reprezentująca Publiczne Gimnazajum nr 1 im. Jana Pawła II w Krempachach, która zajęła II miejsce.

Zdjęcie z nagłówka oraz szczegółowy protokół z konkursu znajdują się tutaj: http://podhale24.pl/rozmaitosci/artykul/40449/Swieto_Gwary_Goralskiej_w_Lopusznej.html

 

Facebook Comments