Wielkanoc – uroczystości rezurekcyjne

O godz. 6.00 rano odbyła się uroczysta msza święta rezurekcyjna.

Po przeniesieniu Najświętszego Sakramentu z Bożego Grobu uformowano procesję i przemaszerowano uliczkami wokół kościoła. W przemarszu udział wzięli ministranci oraz służba ołtarza, ojcowie franciszkanie z bratem Lucjuszem, siostry niepokalanki, siostry pasterzanki, panny i kobiety niosące feretrony oraz strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej, którzy od  Wielkiego Piątku, aż po ten dzień pełnili honorową straż przy Grobie Pańskim.

Po odśpiewaniu radosnego Alleluja i uroczystego Te Dedum rozpoczęła się msza święta zmartwychwstania Pańskiego. Uroczystość uświetnił hufiec strażaków oraz poczet sztandarowy straży pożarnej stojących w bezpośrednim sąsiedztwie ołtarza.

Po homilii i komunii świętej ksiądz proboszcz podziękował wszystkim za udział w ceremoniach Triduum Paschalnego. W sposób szczególny dziękował parafianom za życzliwość, pomoc i zrozumienie dla potrzeb kościoła, a także za kultywowanie spiskiej tradycji i założenie na tę okazję strojów regionalnych. Osobne podziękowania trafiły do sióstr niepokalanek i pasterzanek za wytrwałe adorowanie Grobu Bożego; współbraci franciszkanów za wydatną pomoc przy przystrojeniu naszej świątyni, strażaków – za pełnienie warty przy Grobie Pańskim oraz ministrantów – za posługę przy ołtarzu.

Uroczystości, już tradycyjnie, zakończyły się opowiedzianym przez proboszcza dowcipem oraz zaproszeniem do klasztoru na śniadanie wielkanocne.

Facebook Comments