Watra na uczczenie 1050. rocznicy chrztu Polski

14 kwietnia o godz. 20.05 druhowie i druhny z OSP Dursztyn zapalą watrę przy krzyżu na wierchu Dursztynka, by w ten sposób dołączyć do ogólnopolskiej akcji uczczenia 1050. rocznicy chrztu Polski.

Do tak spektakularnego zrywu zachęciły władze Zarządu Głównego Związku Podhalan oraz Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, które w ten symboliczny sposób pragną uczcić 1050. rocznicę chrztu Polski. Już jutro, tj. 14 kwietnia, w całej podzielonej na segmenty Polsce, zapłoną watry. Pierwsze światło, choć sztuczne (podświetlony zostanie krzyż na Giewoncie) zabłyśnie punktualnie o godz. 20.00. Następne w 5-minutowych odstępach zapalą się w innych częściach Polski.  Ostatnie o 20.35 powinno zapłonąć na Helu. Akcja “zapalenia Polski” odbywa się pod honorowym patronatem prymasa Polski Wojciecha Polaka.

– Pragniemy przesłać od gór, od krzyża na Giewoncie, światło Ducha Świętego, które dotrze nad polskie morze w ciągu 35 minut – mówią organizatorzy akcji. – Prosimy, postępujcie według załączonej mapki i instrukcji. Niech akcja ta wykaże naszą jedność i gotowość do współpracy w ważnych dla ojczyzny momentach. Włączcie się do naszej inicjatywy, bądźmy razem w ten szczególny wieczór 14 kwietnia – zachęcają.

W dursztyńskim wydaniu tej akcji udział wezmą umundurowani druhowie i druhny z naszej OSP. Swoją obecność potwierdził także o. Bartosz, który przy tej doniosłej okazji obiecał wygłosić kilka stosownych do okoliczności słów.

Wszystkich, którzy zamierzają z nami uczcić to wielkie święto Kościoła i Polski, serdecznie zapraszamy wieczorem na górkę!! I oby pogoda nam dopisała!!! Bo prognozy są takie sobie 🙁

Więcej informacji na: http://www.goral.info.pl/aktualnosci/religia/item/2753-w-calej-polsce-zaplona-watry-dla-upamietnienia-1050-lecia-chrztu-polski

Facebook Comments