V Niedziela Wielkanocna – ogłoszenia

28 kwietnia 2024 r.

1. Dziś piąta niedziela Wielkanocna. Trwamy w radości ze Zmartwychwstania Chrystusa. „Beze Mnie nic nie możecie uczynić”, mówi do nas Jezus w dzisiejszej Ewangelii. Dlatego gromadzimy się na Eucharystii, aby Go słuchać, przemawiającego do nas słowami Ewangelii, aby karmić się Chlebem na życie wieczne.                                                                                                                                                                      2. W tym tygodniu w liturgii Kościoła przeżywać będziemy:

w poniedziałek – święto św. Katarzyny Sieneńskiej, dziewicy i Doktora Kościoła, Patronki Europy. W czasie wieczornej Mszy św. modlimy się o święte powołania do życia kapłańskiego i zakonnego za wstawiennictwem
św. Franciszka z Asyżu, któremu oddamy cześć w czasie ucałowania relikwii.

we wtorek – na wieczornej Mszy św. rozdamy dzieciom przygotowującym się w naszej parafii do I Komunii świętej książeczki do nabożeństwa. Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami na Mszę św. o godz. 18.00. W tym dniu wieczorem czcimy także św. Antoniego z Padwy. Po nabożeństwie uczczenie relikwii świętego patrona.

w środę 1 maja – wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika. W tym dniu rozpoczniemy tradycyjne nabożeństwa majowe, które będziemy sprawować codziennie w dni powszednie o godz. 17.30. Natomiast w niedzielę i święta
o 16.30.

w czwartek 2 maja – wspomnienie św. Atanazego, biskupa i Doktora Kościoła. Jest to też pierwszy czwartek miesiąca. Dlatego w czasie nabożeństwa majowego będziemy modlić się w sposób szczególny za powołanych do służby
w kościele.

w piątek 3 maja – uroczystość NMP Królowej Polski. Chcemy pamiętać o naszej ojczyźnie, wspominając rocznicę uchwalenia konstytucji w 1791 roku, powierzamy ją głównej Patronce Polski – Najświętszej Maryi Pannie – Królowej Polski. Porządek Mszy św. jak w każdą niedzielę. W tym dniu, z racji uroczystości, nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Jest to także pierwszy piątek miesiąca. Dlatego w czasie nabożeństwa majowego o godz. 16.30 odmówimy modlitwy wynagradzające Sercu Jezusowemu. Z racji uroczystości w tym dniu wyjątkowo nie będzie odwiedzin chorych. Do chorych udamy się z posługą duszpasterską za tydzień w piątek 10 maja od godziny 8.00.

w sobotę 4 maja – wspomnienie św. Floriana, męczennika. Św. Florian – żołnierz i urzędnik cesarza rzymskiego, męczennik. Według tradycji był rzymskim oficerem, który stanął w obronie prześladowanych chrześcijan. Został za to strącony z kamieniem u szyi do rzeki Anizy. Jest jednym z nielicznych patronów, którzy mocno tkwią w tradycji i świadomości mieszkańców znacznej części Europy Środkowej. Prawie każdy dorosły człowiek pamięta wizerunek Świętego z nieodłącznym atrybutem – naczyniem z wodą, którą gasi płonący budynek. W Polsce, do rozwoju kultu św. Floriana jako patrona od ognia przyczynił się pożar Krakowa w 1528 roku, który strawił większą część miasta a w szczególności Kleparz. Ocalał tam jedynie kościół pod jego wezwaniem, co odczytano jako „znak szczególnej opieki jego Patrona”. Od tego momentu zaczęto czcić Floriana jako Patrona od pożaru a strażacy jako swojego opiekuna. Dlatego na wieczorną Mszę świętą zapraszamy strażaków. Będziemy się modlić z nimi i za nich o Boże błogosławieństwo w trudnym i odpowiedzialnym zadaniu jaki spoczywa na ich barkach. Jest to także pierwsza sobota miesiąca. W czasie nabożeństwa majowego o godz. 17. 30 odmówimy dodatkowo modlitwy ku czci NMP oddając się jest pod opiekę.

3. Przyszła niedziela jest pierwszą niedzielą miesiąca maja. Dlatego nie będzie homilii a po każdej Mszy św. będzie miało miejsce wystawienie Najświętszego sakramentu i adoracja Pana Jezusa.

4. Wszystkim, którzy w tym kolejnym tygodniu wielkanocnym obchodzić będą urodziny, imieniny bądź jubileusze życzymy szczególnej opieki świętych: Floriana, Józefa Rzemieślnika, Katarzyny Sieneńskiej, Atanazego, Franciszka z Asyżu i Antoniego z Padwy a w szczególności Matki Bożej Królowej Polski. Jako wasi duszpasterze życzymy wam bracia i siostry radosnych wolnych dni od pracy spędzonych przede wszystkim na świeżym powietrzu w gronie rodzinnym czy przy grillu. Życzymy wam dobrej zabawy, świetnej pogody i udanego wypoczynku na weekend majowy. Zapraszamy was do wspólnej modlitwy w tych szczególnych dniach początku miesiąca maja.

5. Dziękujemy za utrzymanie czystości w kościele. W tym tygodniu do tej pracy zapraszamy pana Andrzeja Bizuba.

Facebook Comments

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


1 + 5 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.