V Memoriał im. Fr. Tomaszkowicza

W sobotę 15 sierpnia 2015 r. odbył się w Krempachach V Memoriał im. Franciszka Tomaszkowicza. O godz. 9.00 w miejscowym kościele odprawiona została msza święta w intencji zmarłego Franciszka – zasłużonego sportowca i działacza samorządowego. Następnie delegacje złożyły na grobie zmarłego wiązanki kwiatów, zapaliły znicze i uczciły jego pamięć minutą ciszy.

O godz. 11.30 na terenie boiska sportowego przy Publicznym Gimnazjum Im. Jana Pawła II rozpoczęły się zawody sportowe. Przywitania drużyn sportowych i kibiców dokonał sołtys wsi Józef Pietraszek wraz z Marią Tomaszkowicz, małżonką zmarłego Franciszka oraz prezesem LKS Spisz Krempachy – Walentym Pietraszkiem. Minutą ciszy a następnie marszem i tuszem w wykonaniu miejscowej strażackiej orkiestry dętej zapoczątkowano turniej sportowy.

Afrykańskie upały spowodowały wycofanie się z turnieju połowy zaproszonych drużyn, organizatorzy naprędce zmuszeni byli do wystawienia własnych drużyn juniorów i oldbojów.

W turnieju siatkarskim który po raz pierwszy odbył na boisku o sztucznej nawierzchni, zapachniało wielkim sportem. Szkoda, że odbył się tylko jeden mecz pomiędzy zaprzyjaźnioną drużyną ( od 1971 r). TJ Slavoj Spiska Biała (Spišská Belá) ze Słowacji a gospodarzami LKS Spisz Krempachy, który zakończył się zwycięstwem Spiszu 3:0, najlepszym zawodnikiem jako atakującym został wybrany Wojciech Surma ze Spiszu.

W turnieju piłkarskim uczestniczyły trzy drużyny gospodarzy – Spisz Krempachy – Seniorzy, Juniorzy Spiszu, Oldboje Spiszu oraz Wicher Dursztyn. Turniej rozgrywano systemem każdy z każdym. Zdecydowanie najlepszą drużyną po rzutach karnych okazała się ekipa gospodarzy Spisz I – Seniorzy, przed Juniorami Spiszu , Oldbojami Spiszu i Wicherem Dursztyn. Najlepszym bramkarzem wybrano Andrzeja Kowalczyka z Oldbojów, najlepszym napastnikiem Tomka Grygusia, najlepszym juniorem Mateusza Łukasza, najlepszym obrońcą Zenona Biernata z Oldbojów, najlepszego strzelca wykonanych karnych Jacka Kaczmarczyka z Seniorów ze Spiszu.

Po raz pierwszy w Memoriale rozegrano konkurencję „Bieg po zdrowie” na odległość 5 km przełajem. Do biegu zgłosiło się 4 kobiety i 3 mężczyzn. Najlepszym biegaczem okazał się Janusz Haniaczyk z Brzegów z czasem 18 min. 45 sek. Jako ostatnia – przybiegła do mety Maria Wnękowa. – Jestem szczęśliwa że ukończyłam bieg oraz wygrałam piękny medal, na którym mi najbardziej zależało – powiedziała pani Maria. W biegu uczestniczył także pomysłodawca Józef Lorenc – radny i vice-przewodniczący Rady Gminy Nowy Targ.

Najlepsi uczestnicy sportowych zmagań zostali nagrodzeni pucharami, dyplomami, statuetkami, medalami oraz nagrodami rzeczowymi, które ufundowała Rada Sołecka, Urząd Gminy Nowy Targ oraz osoby prywatne.
Memoriał już na stałe wszedł do kalendarza imprez sportowych Krempach i gminy Nowy Targ, zawody sportowe odbywały się w sportowej ale przyjacielskiej i upalnej aurze, na szkolnym gimnazjalnym obiekcie sportowym, licznie zebrani mieszkańcy kibicowali wszystkim drużynom.

Przybyły na zawody gospodarz terenu Wojciech Sołtys – dyrektor krempaskiego gimnazjum z zadowoleniem stwierdził, że szkolne boisko po dopracowaniu kilku szczegółów nadaje się do organizowania większych imprez sportowo rozrywkowych. Do dyspozycji miejscowego społeczeństwa są boiska piłkarskie a o sztucznej nawierzchni także boisko do siatkówki, koszykówki, piłki ręcznej, bieżnia 60 m oraz nowa siłownia zewnętrzna.

W czasie memoriału miejsce sportowych zmagań od południa aż do godzin wieczornych odwiedzały licznie całe rodziny, mając do dyspozycji dla dzieci wesołe miasteczko, siłownię, piaskownicę, rożen i bufet obficie zaopatrzony nad którym sprawowały pieczę dziewczęta z drużyny siatkarskiej.

O bezpieczeństwo zawodów i polewanie wodą murawy boiska i zadbali strażacy, sędziowali: Dominik Surma, Paweł Pacyga, Mieczysław Kaczmarczyk, Kazimierz Krzysztofek, komentowali wydarzenia: Józef Pietraszek – sołtys, Dominik Surma, Józef Lorenc, nagłośnienie prowadził Piotr Długi.

Zdjęcia i tekst opracował Franciszek Pacyga.

Facebook Comments