Uroczystości odpustowe – galeria

Środa 24 czerwca upłynęła nam pod znakiem świętowania urodzin patrona naszej parafii – św. Jana Chrzciciela.

Uroczystej Mszy św. odpustowej przewodniczył o. Bonawentura Nosek – dawny proboszcz naszej parafii, a wraz z nim odprawiali o. Wojciech Hołuj i obecny proboszcz o. Józef Kiełbasa. Jako ciekawostkę, można dodać, że obaj – tj. o. Bonawentura i o. Józef – pochodzą z tej samej miejscowości – ze Złotej.

Przypomnijmy, lata probostwa o. Bonawentury przypadły na trudny czas po pożarze klasztoru. On i pełniący wówczas funkcję wikarego o. Wojciech Hołuj mieszkali wtedy w pomieszczeniach gospodarczych, a cała ich energia ukierunkowana była na konieczność podniesienia ze zgliszcz klasztoru. Wizyta po latach w miejscu, o które tak mocno walczyli, musiała dostarczyć im obu wielu wzruszeń i pozytywnych emocji.

W okolicznościowej homilii wygłoszonej w tym dniu do swoich byłych parafian o. Bonawentura przywołał postać św. Jana Chrzciciela, zderzając ją równocześnie z podstawowym powołaniem człowieka – tj. dążeniem do świętości.

Człowiek, który stara się zostać świętym – tak jak został nim św. Jan Chrzciciel – niczego nie traci, a wszystko wygrywa, bo Bóg wynagradza mu wszystkie trudy – przekonywał.

Tradycyjnie po Mszy św. odbyła się też uroczysta procesja odpustowa wokół kościoła. Nie zabrakło w niej licznej asysty księży przybyłych z okolicznych miejscowości, młodzieży niosącej feretrony i chorągwie, dzieci sypiących kwiaty i innych.

Uroczystości odpustowe zakończyły się odśpiewaniem hymnu Te Deum i Boże, coś Polskę…

Facebook Comments

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


6 + dwanaście =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.