Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata – ogłoszenia

        JEZUSA CHRYSTUSA, KRÓLA WSZECHŚWIATA                            

26 listopada 2023 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Dzisiejsza uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, to ostatni mocny akord roku liturgicznego przed adwentowym wyciszeniem. Do kalendarza liturgicznego została wprowadzona przez papieża Piusa XI w 1925 roku, na zakończenie przypadającego wówczas Roku Jubileuszowego. W odnowionej liturgii Kościoła uroczystość tę obchodzi się w ostatnią niedzielę roku kościelnego dla podkreślenia, że wszystko ma swój początek i będzie miało swoje ukoronowanie w Chrystusie. Tylko zjednoczeni z Chrystusem możemy zdążać do jedności Królestwa, w którym Bóg „otrze wszelką łzę” i będzie wszystkim we wszystkich.

 

  1. Dziś, w niedzielę Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, po Mszach Świętych wystawiamy Najświętszy Sakrament i odmawiamy Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Sercu Pana Jezusa. Za udział w tym nabożeństwie możemy uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

 

  1. Dzisiejsza uroczystość jest też świętem patronalnym Akcji Katolickiej. Przypomnijmy, że Akcja Katolicka jest publicznym stowarzyszeniem wiernych, a jej zasadniczym celem jest formacja duchowa, moralna, a także kulturalna. Ważnym zadaniem dla jej członków jest świadome uczestnictwo we wszystkich sferach życia publicznego i realizacja społecznego wymiaru wiary i społecznego obywatelstwa Kościoła. W ten sposób Akcja Katolicka pełni misję apostolską w ścisłym związku z hierarchią Kościoła.

 

  1. W tym ostatnim tygodniu listopada w naszym kościele codziennie podczas modlitw polecamy naszych bliskich zmarłych. Serdecznie zapraszam do wspólnej modlitwy za zmarłych w ostatnim tygodniu listopada.

 

  1. W czwartek, 30 listopada, w kalendarzu liturgicznym przypada święto Świętego Andrzeja Apostoła. Był pierwszym uczniem powołanym przez Pana Jezusa, rodzonym bratem Świętego Piotra. Tradycja głosi, że po Zesłaniu Ducha Świętego udał się do Grecji, gdzie oddał życie za wiarę ukrzyżowany głową do dołu. Pamiątką tego są tak zwane krzyże Świętego Andrzeja w kształcie litery „X”.

 

  1. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W piątek będziemy przepraszać Boże Serce za wszelki brak miłości, za lekceważenie daru Bożego miłosierdzia podczas adoracji Najświętszego Sakramentu o godz. 17.30 i Mszy św. o godz. 18.00. Okazja do pierwszopiątkowej spowiedzi w naszym kościele rano przed Mszą świętą o godz. 7.00 i podczas liturgii wieczornej. W piątek od godziny 8.00 udamy się z posługą sakramentalną do naszych chorych parafian. W sobotę powierzymy naszą wspólnotę parafian tych żyjących, ale również tych, którzy odeszli już do Domu Pana, Tej, która jest naszą Królową, Matką litości, Pośredniczką. Uczynimy to zwłaszcza podczas pierwszosobotniego nabożeństwa przed wystawionym Najświętszym Sakramentem o godz. 17.30 i podczas Mszy Świętej o godz. 18.00. Po Mszy świętej wieczornej zmiana tajemnic różańcowych.

 

  1. Czas przygotować się do Adwentu – okresu radosnego i pobożnego oczekiwania na przyjście Pana Jezusa. W przyszłą niedzielę, 3 grudnia, na mszach świętych będą udostępnione materiały roratnie, które pomogą nam przeżyć tegoroczny adwent, wraz ze świętym Franciszkiem z Asyżu. Roraty w naszej parafialnej świątyni będą odprawiane podczas nabożeństw wieczornych o godz. 1800. Zapraszamy już teraz do licznego udziału w roratach wszystkich naszych parafian a zwłaszcza najmłodszych.

 

  1. Wszystkim, którzy w tym tygodniu obchodzić będą urodziny, imieniny bądź jubileusze życzymy obfitości łask Bożych i szczególnej opieki świętych patronów a w szczególności Matki Bożej.

 

  1. Dziękujemy za utrzymanie czystości w kościele. W tym tygodniu do tej pracy zapraszamy panią Małgorzatę Waniczek.

                 

Facebook Comments

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


jeden × cztery =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.