“Tchnienie Ducha Świętego” – pamiętnik Pani ze Skałki

W niedzielę 15 maja staraniem Prowincji Matki Bożej Anielskiej Zakonu Braci Mniejszych zaprezentowany zostanie pamiętnik Mieczysławy Faryniak pt. Tchnienie Ducha Świętego. Promocja książki ubogaci zaplanowane na ten dzień obchody 32. rocznicy narodzin dla nieba Pani ze Skałki.

A oto krótka nota Wydawnictwa M:

Pamiętnik “Tchnienie Ducha Świętego” został napisany przez pustelniczkę i mistyczkę Mieczysławę Faryniak, która złączyła swoje życie z Dursztynem na prawie 50 lat. Pobyt w tej wiosce traktowała jako specjalną misję. Prowadziła w niej życie pustelnicze całkowicie oddana Bogu na modlitwie w radykalnym ubóstwie i prostocie. Równocześnie dzieliła z mieszkańcami ich codzienne doświadczenia, trudy i radości. Swoim przykładem i słowem uczyła, jak żyć po chrześcijańsku w miłości do Boga i nade wszystko w miłości wzajemnej. Dbała o dobre i religijne wychowanie dzieci i młodzieży. Troszczyła się o miejscową świątynię i piękno liturgii, współpracując wiernie z miejscowymi duszpasterzami franciszkanami.

Nie zrażała się przeciwnościami, niezrozumieniem i nieżyczliwością niektórych ludzi – jak najlepiej potrafiła, pełniła wytrwale swoją zwyczajną posługę. Będąc szczególną czcicielką i naśladowczynią św. Franciszka z Asyżu, odznaczała się zawsze pogodą ducha i całkowitym zawierzeniem Bogu.

Jej pamiętnik pisany niemal na bieżąco ostatecznie został zredagowany w połowie lat 70. ubiegłego wieku. Ukazuje on kolejne etapy jej życia, zmagania się z ciągłymi trudnościami, godną podziwu konsekwencję i wytrwałość w realizowaniu swego powołania. Zapiski, choć pisane z pewnej perspektywy czasowej, ujawniają żywe myśli i odczucia. Autorka dzieli się w nich swoją prywatnością z potencjalnym czytelnikiem, który z kolei może odczytać je na własny sposób, korzystając z bagażu osobistych doświadczeń.

Dziennik Apostołki Polskiego Spisza jest także źródłem do poznania codziennego życia – nie tylko mieszkańców Dursztyna, ale i okolicznych miejscowości na Spiszu. Dlatego jego lektura może być dla czytelnika niezwykłym spotkaniem z historią o Spiszu, Dursztynie i Skałce.

Metryka:

  • format: 165 x 235 mm,
  • objętość: 528 str.,
  • oprawa: miękka.

Współwydawcy:

  • Wydawnictwo M,
  • Prowincja Matki Bożej Anielskiej OFM,

Redakcja: Krystyna Waniczek

Projekt okładki: Marek Pietraszek

Korekta i przygotowanie do druku: Dariusz Piskulak

 

Facebook Comments

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


3 − jeden =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.