Szał podniebień i rewia smaków, czyli Konkurs Potraw Regionalnych

Czym w tym roku zaskoczyło Koło Gospodyń Wiejskich z Dursztyna? Ano ilością przygotowanych smakołyków! Bo choć odgórne wytyczne zalecały, by tym razem było raczej mniej niż więcej – one nie odpuściły! Stół uginał się od przekąsek, ciast, dań głównych i oczywiście nalewek! I co tu dużo gadać… Było pysznie!

Tegoroczny 48. Gminny Konkurs Potraw Regionalnych “Góralskie Jadło” ma nieco inny charakter. Imprezę podzielono na 3 etapy, nie zaproszono też szerokiej publiczności. Pierwsza, można by rzec, “spiska część” konkursu, odbyła się w minioną niedzielę 11 lipca w Wiejskim Domu Kultury w Krempachach i swoje potrawy zaprezentowały na niej gaździnki z Krempach, Dursztyna, Nowej Białej, Dębna i Harklowej.

KGW z Dursztyna pod przewodnictwem Sylwii Bednarczyk spisało się wyśmienicie! Były takie rarytasy, jak: sałata na syrwotce z grulami, śpisko zufka, wontroba z maciankom zaczepana kapustom z becki, syrop na krzypanie, nalewka na anemie, słodkie bufty, zbijac ciśnienio, pampuski Kaźmierkuli i wiele, wiele więcej. Łącznie na przyczepionym do stołu menu można było dopatrzeć się aż 36 pozycji!

Jury złożone z Mariusza Zygmonda – szefa kuchni i restauratora “Góralskiego Zwyku”, Józefy Guziak – wiceprzewodniczącej rady powiatu i p. Anny Krzysztofek  tym razem zdecydowało wyróżnić następujące potrawy dursztynianek:

  • śpiskom zufke – jako danie główne,
  • gałuski z bryndzom i bockiem – jako przystawkę,
  • syrop na krzypanie – jako napój.

– Bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie śpiska zufka – przyznał w kuluarach przewodniczący jury i szef kuchni “Góralskiego Zwyku” Mariusz Zygmond. – Taka prosta potrawa, a taka smaczna. Na pewno wykorzystam ją w moim menu – zapewnił.

W tym roku dyrektorka GOK w Łopusznej Józefa Kuchta każde koło nagrodziła i uhonorowała kwotą 1000 zł. – Żeby nie było babskiej wojny, dostaniecie wszystkie równo – żartowała.

A po oficjalnej części konkursu był czas na rozmowy, radosne smakowanie zastawionych stołów i śpiew. W tym, oczywiście, wiodły prym – a jakże! nasze panie 🙂

Facebook Comments

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


8 + 13 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.