Józef Piłsudski, Maria Skłodowska-Curie, Jan Paweł II i nasza Mieczysława Faryniak. W Przedszkolu Sióstr Niepokalanek Jej imienia w nawiązaniu do 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczczono dziś pamięć Wielkich Polaków.
Wydarzenie odbyło się podwójnie. Jedno w sobotę dla kameralnej grupy rodzin uczęszczających do przedszkola dzieci. A drugie w niedzielę 17 listopada już dla całej wioski.
Tyma razem prowadzące przedszkole siostry wzięły na warsztat sylwetki Wielkich Polaków, a tych w historii naszego Narodu nie brakowało. I tak w piękny, nastrojowy sposób, w formie muzyczno-poetyckiego montażu przybyli na Skałkę widzowie zostali poprowadzeni przez trudne dzieje walczącej o niepodległość Polski, która – choć na długie 123 lata zniknęła z map świata, to dzięki determinacji tych, którzy nigdy o niej nie zapomnieli, na nie wróciła.
O sławę, wolność i niepodległość Polski walczono w przeróżny sposób. Maria Konopnicka czyniła to piórem, Fryderyk Chopin muzyką, Józef Piłsudski szablą, Jan Paweł II wszechogarniającą dobrocią i miłością, a Mikołaj Kopernik i Maria Skłodowska-Curie rozsławili imię naszego kraju poprzez naukę. Pomysłodawczyni widowiska s. Łucja Poręba wśród sylwetek Wielkich Polaków umieściła też Panią ze Skałki, naszą Mieczysławę Faryniak – pierwszą właścicielkę i fundatorkę tego miejsca, która, nie bacząc na realne zagrożenie własnego życia, udzieliła podczas II wojny światowej schronienia 3-osobowej rodzinie żydowskiej, gdy ta uciekała przed Zagładą.
Ważną częścią składową tego niepodległościowego widowiska było też wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Wybrzmiały takie utwory, jak: ściskająca za serce “Rota”, “Pieśń Legionów Polskich”, “Płynie Wisła, płynie”, “Wojenko, wojenko” i inne. Na sam koniec, jak na tak podniosłe dzieło przystało, odśpiewaliśmy też nasz Hymn Narodowy, a przedszkolaki ułożony przez s. Felicytę Świerz i skomponowany przez p. Agnieszkę i Piotra Cudzichów Hymn Przedszkola.
Tradycyjnie już w dzieło sióstr niepokalanek pięknie zaangażowali się rodzice. – To wszystko zasługa s. Łucji, która dba o to, żebyśmy się nie nudzili wieczorami – żartowali.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!