Pomysłowość nagrodzona – 1000 zł dla naszej szkoły

Szkoła Podstawowa w Dursztynie została laureatem X Ogólnopolskiego Konkursu „Projektanci edukacji –od pomysłu do projektu”. A wszystko za sprawą nauczycielki nauczania wczesnoszkolnego Katarzyny Jaworskiej i jej nowatorskiego pomysłu wykorzystania starych książek.

Tworząc program, chciałam, żeby jego forma miała charakter nieco fantastyczny, trochę baśniowy, ale przede wszystkim intrygujący i zaskakujący – wyjaśnia w swoim projekcie Katarzyna Jaworska. – A kreując cykl zajęć, chciałam stworzyć uniwersalny program, który mógłby realizować każdy bibliotekarz, wykorzystując zubytkowane książki. 

Jak przyznaje, po kilku godzinach wytężonej pracy, wertowaniu starych woluminów, od których dosłownie uginały się półki na regałach i strzepywaniu kurzu minionych lat z pożółkłych okładek, postanowiła „dać” starym książkom nowe życie. I tak oto zrodziła się idea mająca na celu szerzenia świadomego wykorzystania starych i z pozoru już nieużytecznych książek, które pochodzą z księgozbioru szkolnej biblioteki.

Reguła wymyślonego przez nią programu pt. „Nowe życie starych książek” nie miała charakteru stricte czytelniczego. Bardziej chodziło w nim o rozbudzenie w każdym dziecku biorącym udział w programie, kreatywności, pomysłowości i nieszablonowego myślenia. Przy czym – jak zaznacza Katarzyna Jaworska – wprowadzenie go w czyn nie byłoby możliwe, gdyby nie pomoc dwóch innych nauczycielek – nauczycielki nauczania początkowego Agnieszki Rusnak i uzdolnionej plastycznie nauczycielki języka angielskiego Zofii Rafacz. – Program programem, ale jego realizacja to już bardzo duże wyzwanie. To dzięki naszemu współdziałaniu udało się tyle osiągnąć – podkreśla.

W trakcie projektu dzieci z klas 1-3 ze starych pożółkłych już książek wykonywały takie rzeczy, jak: meble, miotły, lampy, bombki choinkowe, choinki, wazony na kwiaty, postacie i inne, prawdziwe dzieła sztuki, a cała szkoła zamieniła się w jedną wielką kartkę. Książki widoczne były każdym kącie, nawet tam, gdzie nikt się ich nie spodziewał…

Posiedzenie jury X Ogólnopolskiego Konkursu “Projektanci edukacji – od pomysłu do projektu” z dnia 7 stycznia 2020 r.  kwotą 1000 zł nagrodziło projekt Katarzyny Jaworskiej. Do zdobycia nadal pozostaje jednak 5 Złotych Grantów po 2000 zł oraz Nagroda Specjalna miesięcznika FOCUS. W II etapie mogą brać udział wszyscy uczestnicy I etapu, a więc także Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Dursztynie. Rezultaty ogłoszone zostaną 20 maja 2020 r.

Więcej na: https://projektanciedukacji.pl/projekt?id=9907

Zdjęcia: http://www.dursztyn.szkolnastrona.pl/a,171,pomyslowosc-nagrodzona-1000-zlotych-dla-naszej-szkoly

Facebook Comments

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


11 + dwadzieścia =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.