Pasowanie na uczniów naszej szkoły

14 października w Dniu Edukacji Narodowej swoje święto obchodzili nie tylko nauczyciele. Dzień ten jednak jako doniosły i wyjątkowy najmocniej wrył się w pamięć garstce pierwszoklasistów. To wówczas – równolegle do Dnia Nauczyciela – najmłodszych bywalców naszej szkoły uroczyście przyjęto w poczet jej pełnoprawnych uczniów.

I jak to przy takich okazjach bywa, nie zabrakło wierszyków, piosenek i pasowania “na ucznia”. Na główkach pierwszoklasistów pojawiły się dostojne birety, które w mig dodały dzieciakom powagi. Akademickie nakrycia głowy uświadamiły maluchom, że ta ceremonia to nie przelewki, a wypowiedziane raz słowa ślubowań wiązać już będą na całe życie.

Dziewczynki i chłopcy choć stremowani, to jednak uśmiechnięci z radością poddali się wszystkim rytuałom inicjacji. Położenie ołówka na ramieniu nawiązywało do średniowiecznego pasowania rycerza, a narzędzie pasowania, chociaż odmienne od rycerskiego, nie ujmowało powagi ceremonii.

Po uroczystym pasowaniu nowi uczniowie z rąk pani dyrektor Małgorzaty Sowy otrzymali swój pierwszy, szkolny dokument – legitymację uczniowską! Całości ślubowania dopełniono przypieczętowaniem podjętych zobowiązań jeszcze nie własnoręcznym podpisem, lecz odciskiem paluszka zamoczonego w czerwonym atramencie.

Pierwszoklasistom pozostaje już tylko życzyć jednakowego zapału i wytrwałości w dążeniu do pogłębiania swojej wiedzy przez wszystkie lata edukacji szkolnej 🙂

Zdjęcia: Zofia Rafacz

Poniżej linki do nagrania z pasowania pierwszoklasistów oraz akademii z okazji Dnia Nauczyciela: Autor: o. Bartosz Prusiewicz OFM

Facebook Comments