Nowe oblicze Dursztyna

Zmiany, zmiany, zmiany… Gdzie nie popatrzeć, tam zmiany! Na przestrzeni kilku tygodni wieś wyraźnie ewoluowała i… zmieniła swój wygląd na lepsze!

Szkoła Podstawowa w Dursztynie, której jeszcze przed kilkoma laty groziło widmo zamknięcia, teraz przystroiła się w nową, docieploną elewację zewnętrzną. Oprócz względów estetycznych oraz podniesienia komfortu pracy nauczycieli i uczniów, decyzja ta w niedługim czasie znajdzie swe przełożenie na korzyści natury ekonomiczno-finansowej, takie jak zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku.

Do remontu elewacji zewnętrznej zamawiający, którym był Urząd Gminy Nowy Targ, dorzucił jeszcze wymianę rynien i rur spustowych, remont elementów odgromówki, wymianę ogrodzenia oraz długo wyczekiwane przez uczniów, rodziców i nauczycieli utwardzenie kostką placu przed budynkiem szkolnym.

Drugim, miłym dla oka akcentem, jest poprawa wyglądu oraz funkcjonalności cmentarza parafialnego. Już jakiś czas temu zadbano o estetykę ogrodzenia i bramki przy wejściu, problem ścieżek cmentarnych jednak pozostał. W ostatnim czasie miejsce pochówku naszych zmarłych wzbogaciło się o kolejny wyłożony kostką chodnik, po którym, bez ryzyka zabłocenia obuwia, nawet w słotne listopadowe dni odwiedzający mogiły mogą swobodnie przedostać się do grobów swoich bliskich. W trakcie prac budowlanych pozostaje jeszcze podmurówka pod stojącym na cmentarzu krzyżem, która już w niedługim czasie przyoblecze się w pamiątkowy, upamiętniający poległych w obronie ojczyzny napis.

Rodziców dzieci uczęszczających do Sióstr Niepokalanek na Skałkę ucieszył długi, sięgający aż do przedszkolnej bramki chodnik wyłożony estetyczną kostką. Tą trafną inwestycją ryzyko niekontrolowanego wybiegnięcia maluchów na jezdnię zostało ograniczone, a komfort i widoczność poruszających się po poboczu pieszych poprawione. To, co do tej pory spędzało opiekunom i prowadzącym pojazdy sen z powiek, zostało zniwelowane i ograniczone do minimum.

W kościele pw. św. Jana Chrzciciela trwają jeszcze prace nad jedną, wspólną dla wszystkich dursztynian inwestycją. Z solidarnych ofiar mieszkańców oraz ze środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie fundowane jest tu nowe, dostosowane do potrzeb i wymagań XXI wieku ekologiczne ogrzewanie kościoła. Prace nad jego instalacją nadal trwają, ale ich finał zbliża się już wielkimi krokami.

 

Facebook Comments