Nowa Biała prosi o pomoc!

Szanowni Państwo, Szanowne Redakcje, w imieniu społeczności mieszkańców Nowej Białej solidarnych w obliczu wielkiej tragedii, która dotknęła wczoraj mieszkańców naszej miejscowości, prosimy o dalsze przekazanie prośby o pomoc i wsparcie.

Pod osłoną nocy, gdy mieszkańcy kładli się spać, kilkanaście metrów od ich domów wybuchł potężny pożar. Ogień w mgnieniu oka przeniósł się z jednej stajni na kolejne budynki. Łącznie strawił 6 budynków. Z ogniem walczyło 180 strażaków z 33 okolicznych jednostek ochotniczej i państwowej straży pożarnych. W palących się budynkach znajdowały się maszyny rolnicze, w tym m. in.: 4 traktory, kombajn, rozrzutniki, dmuchawy, quady. Bez tych sprzętów rolnicy nie będą mogli już za kilkanaście tygodni wyjechać do prac polowych. W ogniu zginęły również zwierzęta dające pożywienie i zarobek – 8 krów, 2 psy, kury i gołębie.

Ogień, a przede wszystkim wysoka temperatura, sprawiły, że opaleniu uległa elewacja oraz dach jednego z budynków mieszkalnych.

Warto wspomnieć, że Nowa Biała, będąc typowo spiską miejscowością, cechuje się również zwartą zabudową. W przypadku wybuchu pożaru ogień błyskawicznie przenosi się na pozostałe budynki, bezpowrotnie niszcząc często dorobek życia. Straty wstępnie szacowane są na ponad 500 tysięcy złotych, a niektórzy mówią nawet o kwocie miliona złotych.

Całe szczęście, w pożarze nikt nie zginął. Jednak z uwagi na nerwy, gryzący dym, trzem osobom udzielono pomocy medycznej. Jedna jest hospitalizowana.

W obliczu tej tragedii naszych mieszkańców, zwracamy się do ludzi dobrego serca z prośbą o pomoc -finansową ale również materialną, by pogorzelcy mogli stanąć na nogi, odbudować utracone mienie.

Zachęcamy do przekazywania środków finansowych za pośrednictwem zbiórki na portalu zrzutka.pl – www.zrzutka.pl/eaxxcm . Środki zebrane w ramach tej internetowej zbiórki w całości zostaną przekazane na rzecz pogorzelców. W najbliższych dniach zbiórka pieniędzy zostanie również przeprowadzona w okolicznych kościołach parafiach. Osoby chcące wspomóc poszkodowanych w inny sposób, prosimy o kontakt z sołtysem wsi Nowa Biała – Krystyną Węglarz.

Dane kontaktowe do sołtysa wsi Nowej Białej:

Krystyna Węglarz
tel. 798 029 714

Z góry dziękuję,
Stanisław Krzysztofek

tel. 796 704 352

www.nowabiala.com
www.facebook.pl/nowabiala

A to już krajobraz po pożarze:

Zdjęcia: Damian Łętowski

 

Facebook Comments

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


19 − 12 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.