A Słowo stało się Ciałem…

Egipskie ciemności! W takich przyszło nam iść w tym roku na Pasterkę. Mrok pochmurnej, deszczowej nocy wigilijnej rozświetlały jedynie świąteczne wystroje domów. Dla tych, co nie wychodzą po godz. 22, wprowadzone przez Gminę Nowy Targ oszczędności energii elektrycznej, stały się wreszcie doświadczeniem namacalnym.

Punktualnie o północy, jak zwyczaj i tradycja nakazują, o. Józef, o. Arnold i ks. Antoni odprawili uroczystą Pasterkę. Muzycznym preludium do tego doniosłego wydarzenia był koncert kolęd w wykonaniu dziewczęcej scholi prowadzonej przez o. Arnolda.  A zaraz po uroczystym wejściu do prezbiterium, w przygotowanym już od 4 tygodniu żłóbku pojawiła się figurka Dzieciątka Jezus.

W nawiązaniu do tej szczególnej w dziejach świata nocy i doniosłości tego, co wydarzyło się przed 2000 lat w Betlejem, w homilii wygłoszonej w tym dniu do przybyłych o. proboszcz przywołał historię życia wybitnej angielskiej poetki Elizabeth Barrett, która wbrew woli rodziców poślubiła poetę Roberta Browninga. Po tym wydarzeniu rodzina zerwała z Elizabeth jakikolwiek kontakt. Poetka, pragnąc pojednania i zgody, przez długie lata wysyłała do rodziców listy, prosząc ich o wybaczenie i o zrozumienie. Odzew na tę korespondencję nastąpił dopiero po wielu latach. Ku swojemu wielkiemu zdziwieniu Elizabeth otrzymała pewnego dnia przesyłkę od rodziców. Podekscytowana i ucieszona, szybko zapoznała się z zawartością paczki. Niestety, ku swojemu wielkiemu rozczarowaniu w jej wnętrzu znalazła jedynie swoje nienaruszone, nigdy nieotwarte listy. – I do nas  na przestrzeni dziejów Bóg słał listy swoich słów. I też robił to bez skutku! Dopiero trzeba było Słowa, które stało się Ciałem, żebyśmy je przyjęli i wysłuchali – spuentował swoją opowieść o. Józef.

Tradycyjnie już po zakończeniu Mszy św. o proboszcz dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia uroczystości Narodzenia Pana. Dziękował swoim o. Arnoldowi za prowadzenie rorat, ks. Antoniemu za pomoc w posłudze kapłańskiej, siostrom niepokalankom i pasterzankom za wszelkie wsparcie, OSP za dostarczenie choinek do kościoła, służbie liturgicznej ołtarza za przystrojenie choinek i br. Markowi za wystój bożonarodzeniowej szopki, w której w tym roku znalazło się jeszcze więcej postaci, a także pluszczący błogo mini wodospad.

Facebook Comments

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


15 − cztery =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.