Mamy relikwie ks. Józefa Stanka

Co prawda tylko przez 1 dobę, ale już to dało nam okazję, żeby poznać życiorys tego wielkiego Spiszaka.

Relikwie przyjechały do nas w sobotę 18 maja tuż przed nabożeństwem majowym. Przywiózł je ich kustosz, o. Łukasz  Zaraś. Tuż po tym, jak samochód z relikwiarzami podjechał na parking przed kościołem, wyszli po nie o. Józef, o. Damian i wszyscy wierni. Najpierw ministranci wnieśli do kościoła obraz z wizerunkiem ks. Józefa Stanka, a tuż za nimi strażacy relikwiarz w kształcie znaku Polski Walczącej.

Ks. Józef Stanek ur. się 4 grudnia 1916 r. w pobliskich Łapszach Niżnych. Należał do księży pallotynów. Zaraz po święceniach rozpoczął studia na Tajnym Wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. 1 sierpnia 1944 r. – w dniu wybuchu powstania warszawskiego przebywał więc w Warszawie. Tuż po rozpoczęciu walki z okupantem stolicy przełożeni skierowali go do pracy kapelańskiej i duszpasterskiej w zgrupowaniu Armii Krajowej „Kryska”. Przybrał pseudonim „Rudy” i całym sercem oddał się służbie Bogu, Ojczyźnie i ludziom. Odprawiał msze polowe, spowiadał, nosił rannych i odwiedzał szpitale. Słowem, robił wszystko, by ulżyć duchowym i fizycznym cierpieniom walczących. I nawet, gdy miał taką możliwość, nie chciał ratować swojego życia. Dalej, nie bacząc na swoje bezpieczeństwo, głosił słowo Boże, rozgrzeszał, ratował rannych i przywracał nadzieję. Niestety, 23 września 1944 r. dostał się w ręce SS. Bity i popychany przez hitlerowców, zaprowadzony został pod szubienicę. Jeszcze przed egzekucją błogosławił przechodzących cywilów i żołnierzy. Powieszono go na jego własnej stule. W chwili śmierci miał zaledwie 28 lat.

Z inicjatywą zorganizowania peregrynacji relikwii bł. ks. Józefa Stanka wyszedł do metropolity krakowskiego abpa Marka Jędraszewskiego dziekan niedzicki ks. Józef Bednarczyk. Pomysłowi przyklasnęły też Łapsze Niżne – rodzinna parafia ks. Stanka – wyjaśniał powody tej peregrynacji kustosz relikwii ks. Łukasz Zaraś. Jak zaznaczył, pochodzący z Łapsz Niżnych błogosławiony nie jest powszechnie znany, zrodziła się zatem myśl, żeby ludziom przybliżyć postać tego spiskiego rodaka. A że proces błogosławionego nadal się toczy, potrzeba świadectw doznanych za jego stawiennictwem łask i potwierdzonego cudu.

Beatyfikacji ks. Józefa Stanka 13 czerwca 1999 r. dokonał papież Jan Paweł II, czyniąc to przy okazji wynoszenia na ołtarze 107 innych błogosławionych męczenników II wojny światowej.  Warto podkreślić, że ten bohaterski spiski ksiądz jest też rodzonym bratem Dominika Stanka, w którego domu w Łapszach Niżnych znajdował się punkt przerzutu kurierów na trasie Warszawa – Budapeszt. I kuzynem Józefa Stanka ps. “Lis” – tego samego, który mieszkających w Wichrówce Antoninę Małasińską i Zbyszka Pajora zaangażował w działania na rzecz Polski Podziemnej.

Relikwie błogosławionego ks. Józefa Stanka odwiedziły już Łapsze Niżne, Knurów, Kacwin, Niedzicę, Mizerną, Kluszkowce, Maniowy, Krempachy i Nową Białą. Ich wędrówka potrwa do wakacji.

A ktokolwiek chciałby poznać więcej szczegółów z życiorysu błogosławionego księdza, książka o nim autorstwa Juliana Kowalczyka jest do nabycia u o. proboszcza.

Facebook Comments

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


osiem + 17 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.